Video novinky ze světa papoušků: kavka zírá na žaka, peja červenolesklý na Fidži a vypouštění arakang v Guatemale

Přilétl vám někdy na okno divoký pták a zíral na vašeho ochočeného papouška? Pokud ne, podívejte se, jak mládě kavky překvapeně kouká na žaka za sklem. Ani papoušci v zoologické zahradě nemají problém se „odvázat“, o čemž svědčí taneční kreace loriů balijských v pražské zoo. Kakadu palmový patří mezi nejkrásnější papoušky, ovšem ještě než opeří, vypadá mládě opravdu strašidelně. A pokud k tomu čeká na krmení od ošetřovatelky, připravte se na nudistického křiklouna, který se rozhodně nenechá odbýt. Pejové nepatří k papouškům, kteří by byli nějak všeobecně známí, přitom jsou neobyčejně krásní a zajímaví. Podívejte se na ně v jejich domovině na Fidži! A na závěr krásné záběry z vypouštění zachráněných arů arakang zpět do přírody ve středoamerické Guatemale.

Tancující loriové balijští v pražské zoo

Loriové jsou dost nezbední papoušci. O tom by vám mohli vyprávět Australané, kteří s nimi mají bohaté zkušenosti. Na tomto videu z pražské zoologické zahrady můžete vidět chovný pár ohrožených loriů balijských, jak dovádí s ošetřovatelkou, která je vyzývá k tanci a „pumpování“. Jde o další video, které vzniklo v rámci projektu „Krátce v zoo“, kdy ošetřovatelé natáčí prostřednictvím mobilních telefonů Samsung Galaxy S20 zvířata v zázemí nebo těch částech expozic, kam nemají běžní návštěvníci přístup.

Kavčí návštěva u žaka

Občas se stane, že divocí ptáci přistanou u papouščích voliér a zvědavě okukují jejich obyvatele. V tomto případě přistálo čerstvě vyvedené mládě kavky na parapetu okna činžovního domu a přes sklo komunikovalo s ochočeným papouškem žako. Video Jana Kuby pochází z České republik a vzniklo loni v létě. Je vtipné, jak žako v situaci, kterou dosud nezažil, používá naučená slova, a dokonce mladé kavce zapíská znělku Hvězdných válek.

Jak se dokrmuje mládě kakadua palmového

Odchov kakadua palmového patří k největším chovatelským výzvám. Jak se říká, je to „vyšší dívčí“ i pro profesionály. Ne vždy se zadaří, že se o mláďata starají rodiče a v tu chvíli přichází na řadu ruční dokrmování. Tak jako v tomto případě v Paradise Parku v britském Hayle. Ošetřovatelka vyndává z odchovny devatenáctidenní holé mládě kakadua, aby ho nejprve zvážila, poté ho na chvíli vrátí do tepla a připraví si dokrmovací kaši, aby ji následně pomocí injekční stříkačky dopravila papouškovi do zobáku.

Pejové červenolesklí v přírodě na Fidži

Pejové patří mezi nejvzácněji chované papoušky. V Evropě by se dalo spočítat na prstech obou rukou, kolik chovatelů se může pochlubit jejich vlastnictvím. A ve známém Loro Parque mají například pouze lichého jedince pejy červenolesklého. Jak vidíte na záběrech, které jsou staré již 12 let, na Fidži, odkud tito papoušci pochází, není problém se s nimi setkat. V klidu vyhledávají na zemi něco k snědku a nenechají se rušit ani turistou, který si je natáčí.

Návrat arů arakang do pralesa v Guatemale

Guatemala patří mezi několik málo středoamerických států, které se pokouší chránit ohrožené druhy papoušků a vrací do přírody ptáky zabavené pašerákům. Je to ovšem nesmírně náročný projekt, protože zachránění papoušci musí nejprve absolvovat rehabilitaci v záchranném centru, kde je vyšetří specializovaný veterinář, postupně se musí dostat do kondice a poté stráví několik týdnů až měsíců v aklimatizační voliéře. Ta bývá většinou v místě následného vypuštění papoušků, ale jak ukazuje toto video, nemusí to být pravidlem. Ochránci se pořádně zapotili, než vynesli klece s arakangami do hor na místo, kde je mohli bezpečně vrátit do přírody.

Úvodní foto: YouTube.com / Jan Kuba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..