Peja červenolesklý (Prosopeia tabuensis)

Peja červenolesklýVzácný a v zajetí velmi málo chovaný papoušek z ostrovů Fidži. Velikostně i zjevem vzdáleně připomíná papouška amboinského, ale je tmavší. Samec má čelo, uzdičku a přední líce červenavě černé, pera u kořene spodní čelisti zobáku na špici namodralé, ostatní peří na hlavě hnědavě červené. Líce má tmavší, spodní partie jsou tmavě hnědě karmínové, přes horní plášť je široký tmavě modrý límec. Křídla, záda a kostřec jsou jasně zelené, vnější prapory ručních letek fialově modré. Ocas je zelený s modrým odstínem, zespodu šedočerný. Samice má hlavu a zobák menší. Zobák je šedočerný, oko žluté, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 45 cm a hmotnosti do 280 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje na ostrovech Fidži, vysazen byl také na souostroví Tongatabu, Eua a ostrovy Tonga. Není ohrožen, ale vzhledem k úbytku jeho přirozeného biotopu by mohly jeho počty začít klesat. Existují čtyři poddruhy: peja červenolesklý proměnlivý (Prosopeia tabuensis tabuensis), peja červenolesklý korenský (Prosopeia tabuensis koroensis), peja červenolesklý tavuenský (Prosopeia tabuensis taviuensis) a peja červenolesklý vanuanský (Prosopeia tabuensis atrogularis). Dřívější pátý poddruh, peja červenolesklý kandavský (Prosopeia tabuensis splendens) je nyní uznáván za samostatný druh peja kandavský (Prosopeia splendens).

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný papoušek, v České republice se nevyskytuje. V Evropě jsou ale specialisté, kteří vlastní i několik párů. Odchovává je například Dr. Peters v Bavorsku, více párů vlastní i Hans-Jurgen Geil, rovněž v Německu. V celé Evropě se nyní chováno asi 30 až 40 ptáků tohoto druhu, z toho polovinu mají tvořit odchovy. Svého času bylo na starý kontinent legálně dovezeno 80 exemplářů pejů červenolesklých.

Pejové jsou zdatní letci a vyžadují velké venkovní voliéry. Ozývají dost hlasitým, krátkým „kovově“ tvrdým křikem. Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří brzké vstávání, ozývají se mnohem dříve než jiné druhy papoušků. Někteří autoři tvrdí, že pejové ožívají za soumraku a dokonce se ozývají i za měsíčních jasných nocí.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, který chová jen velmi omezený počet evropských chovatelů a příležitostí ke koupi je minimum. Cena však bude astronomická.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.