Křížem krážem po českých zoo: Zoopark Zájezd na Kladensku překvapí druhy, které nemají ani velké zoo

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Patří mezi menší zoologické zahrady, které vznikly krátce po roce 2000 jako minizoo a licenci od ministerstva životního prostředí získala až v roce 2010. V té době vznikalo hned několik menších soukromých zoo a Zoopark Zájezd mezi nimi vynikl svojí specializací. Kromě návštěvnicky populárních lemurů kata, lam a dalších větších savců totiž od začátku nabízel unikátní druhy terarijních zvířat a drobných exotických ptáků. Není divu, zakladatelkou Zooparku Zájezd je totiž Dana Fraňková, majitelka společnosti, která se zabývá dovozem zvířat z celého světa a jež pravidelně vystavuje importované drobné exoty na velkých celostátních výstavách EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem.

Jak se tam dostat

Zájezd je malá vesnička ve Středočeském kraji poblíž Kladna. Nachází se přímo u dálnice D7, směrem od Prahy stačí sjet u Buštěhradu, ale dát se na druhou stranu (od Prahy doprava) a Zájezd je hned první obec od dálnice. Od metropole je vzdálená zhruba 20 km, od Kladna 6 km. Ze severu je nejlepší cesta od Kralup nad Vltavou směrem na Kladno, z jihu pak ideálně po plzeňské dálnici na pražský okruh a poté po D7 směr Chomutov. Řidiči by ale měli počítat s tím, že Zoopark Zájezd má improvizované nezpevněné parkoviště na poli na kraji obce poblíž vchodu do areálu zoo, které má omezenou kapacitu. V minulosti zde byly problémy s parkováním v obci a zejména o víkendech se tak vyplatí přijet do zoo včas.

Veřejnou dopravou se dá do Zájezdu dostat jedině autobusem, a to dvěma trasami. Vždy jde o spoje jedoucí z autobusového nádraží Praha – Veleslavín u stejnojmenné stanice metra C. Buď se může jet přes Okoř, nebo přes Kladno. V Okoři se přestupuje na spoj směr Kladno a Zájezd je třetí zastávka. Pokud zvolíte cestu přes Kladno, musíte vystoupit na zastávce Kladno, Meta a jet opačným směrem na Okoř. Zájezd je v tomto případě čtvrtou zastávkou. I když celá trasa není delší než 30 km, oba spoje a čekání na přípoj vyjdou časově zhruba na půldruhé hodiny, v nejideálnějším případě na necelou hodinu. Na části trasy z Prahy platí jízdní doklady pro pražskou MHD. Kdo chce zkombinovat cestu vlakem a autobusem, může do Kladna dojet vlakem a poté pokračovat autobusem.

Co stojí vstupné

Základní vstupné pro dospělého do Zooparku Zájezd je 170 Kč, pro studenty do 26 let, seniory starší 70 let a ZTP pak 120 Kč a pro děti od tří do 15 let 110 Kč. Děti do tří let a ZTP/P mají vstup zdarma. Do zooparku je povolen vstup se psy, za ty návštěvník zaplatí 50 Kč. Parkování u zooparku vyjde na jednorázových 40 Kč. V Zájezdu nabízí i výhodné rodinné vstupné. Pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 460 Kč, dva dospělí a tři děti zaplatí 520 Kč. Velmi výhodná je roční nepřenosná permanentka pro jednoho dospělého za 380 Kč na neomezený počet vstupů, případně přenosná za 750 Kč na deset jednotlivých vstupů. Permanentky lze zakoupit v e-shopu na stránkách Zooparku Zájezd. Pokud je pokladna u vchodu zavřená, zoo umožnuje vhodit vstupné do kasičky nebo ho poslat na účet.

Jak vypadá areál

Zoopark Zájezd je podobně jako například středočeská Zoo Chleby rozdělena na dva od sebe vzdálené areály. Původní zoopark sídlí přímo v zástavbě obce a původně sloužil jako soukromý chov s voliérami pro ptáky a další zvířata. Zoopark tuto část postupně přebudoval v moderně vyhlížející zoo, jak ji známe z velkých zahrad. Nabízí prostorné cesty a místa na odpočinek, vnitřní pavilony pro tropické ptáky a terarijní zvířata i venkovní výběhy pro surikaty a lemury. V části zooparku jsou vidět ještě původní staré voliéry, které slouží dravcům, konkrétně káněti Harrisovu a orlu savanovému. Přímo u vstupu do této nejstarší části zoo je voliéra s andulkami a zavěšená voliéra s papoušky kouřovými (horskými). Z papoušků je v Zooparku Zájezd ještě jeden ochočený žako, který pochází ze zabavených zvířat umístěných do CITES centra v pražské zoo.

Žako dřív obýval klec přímo u vchodu do zoo, ale protože ho původní majitelé naučili opakovat nadávky, poměrně brzy ho museli ošetřovatelé přemístit do neveřejného zázemí. Žako, který nelétá, tak má klec v přípravně krmiva v zázemí voliér pro kotingy a drápkaté opičky, kde se může pohybovat po většinu dne zcela volně. Hned za hlavním vchodem zooparku vpravo návštěvníky zaujme řada nízkých voliérek zarostlých keři, v nichž žije několik druhů chameleonů. Právě na ty se Zoopark Zájezd specializuje a má jich takto veřejně vystaveno vůbec nejvíc na světě. Venku jsou ale jen odolnější druhy, většina jich je k vidění v expozici Terária. Celkem je v Zooparku Zájezd patnáct druhů chameleonů včetně tří druhů brokesií.

Terária ovšem neskrývají pouze obojživelníky a plazy. Voliéru zde mají i ťuhýkovci žlutokorunkatí, které v Zájezdu odchovávají jako jediná zoo v Evropě (rozmnožit se je podařilo již dvakrát). U vchodu do pavilonu je pak voliéra s ledňáčky malimbijskými a uvnitř se nachází klece s motýlky rudouchými a oliváčkem běločelým, drobnými exotickými ptáky. Další, teprve letos otevřený pavilon Tropický skleník, pak nabízí nádherně modře zbarvené pitpity škraboškové, tangary vlaštovčí a tmavě hnědě zbarvenou tangaru sametovou. Je to také jediná expozice Zooparku Zájezd, kde je nachází jezírko. Důvodem je problém s vodou v obci. Místní zdroj totiž nevyhovuje potřebám zooparku, voda je příliš tvrdá a nevyhovující pro expozice. Z toho důvodu například chameleonům zoopark dováží výhradně balenou vodu.

Vedle Terária jsou ve starších voliérách poštolky pestré, výrazněji barevnější příbuzné našich poštolek obecných. Hned za Tropickým skleníkem pak navazuje expozice Latinská Amerika určená pro drápkaté opičky (kosmany, lvíčky a tamaríny). Nejsou tu ovšem jenom ty – jednu prosklenou expozici původně určenou tamarínům nedávno obsadily dva raritní druhy středoamerických ptáků: kotingy krvavé a kotingy nahohrdlé. Kromě Zooparku Zájezd v Evropě žádná jiná zoologická zahrada tyto opeřence nechová. Část vystavených koting je ale určená jiné zoo, takže postupem času se s nimi budou moci setkat návštěvníci i jinde. Do Evropy je dovezla importérská společnost Dany Fraňkové, podobně jako jejich příbuzné kotingy tříbarvé, které Zoopark Zájezd nevystavuje, protože jsou určeny jiné zoo.

Druhá a větší část areálu zoo se nachází asi 300 metrů od původního zooparku na samém okraji obce. Provozovatel zoo tu má nakoupené pozemky pro další rozvoj, ale problémem je absence inženýrských sítí. Proto jsou tu především výběhy s kopytníky a želvami, ale také mezi dětmi velmi populární voliéra s ochočenými veverkami a v dolní části areálu velká, nedávno otevřená voliéra pro sovice sněžní. Cestou od vchodu návštěvníci minou i menší voliéru s mutačními alexandry malými a mníšky šedými. V údolí se pak nachází dětské hřiště a stánek s občerstvením a venkovním sezením. Blízký les patří k pozemkům, které skoupil zoopark, a tak se dá v příštích letech očekávat expanze i tímto směrem.

Zakladatelé zooparku, Dana Fraňková a ředitel zoo Jiří Marek, totiž počítají s postupným přesunem veřejné zoo právě na okraj obce a původní areál by měl sloužit jako neveřejné zázemí pro chov vzácných druhů zvířat, kam by se mohli chodit dívat jen občasné chovatelské návštěvy. To však hodně souvisí se zasíťováním druhé části areálu a jeho dalším rozvoji.

Co jinde neuvidíte

Z papoušků v Zooparku Zájezd nečekejte žádné vzácnosti, ale pokud vás zajímají i další exotičtí ptáci, určitě si nenechte ujít ojedinělé kotingy krvavé a nahokrké. Ty neuvidíte nikde jinde v České republice ani v Evropě. Mezi opeřené vzácnosti patří také pitpit škraboškový, tangara vlaštovčí, tangara sametová či ťuhýkovec žlutokorunkatý. V Teráriu pak ještě nějakou chvíli uvidíte samce leguána modravého, což je kriticky ohrožený druh, který se v Evropě takřka nevidí. Zoopark Zájezd se nedávno domluvil s jednou rakouskou zoo na tom, že deponují tohoto samce do Rakouska, kde mají poslední samici v Evropě a pokusí se tak tento druh zachovat pro evropské chovy. Po odchodu leguána se uvolní jeho expozice, kterou by měli obsadit patrně další exotičtí ptáci.

Občerstvení

V areálu Zooparku Zájezd se nachází dvě občerstvení, obě ve vzdálenější části zoo na kraji obce. První se nachází hned za vchodem a jmenuje se Občerstvení Pod Velbloudem. Jde spíše o fastfood s nabídkou twisteru s kuřecím masem, smaženým sýrem a hranolkami, párkem v rohlíku nebo domácích langošů. V letní sezoně je v provozu i gril. V dolní části zoo u dětského hřiště je pak D Bistro & Coffee s nabídkou kávy z rodinné pražírny nebo domácí limonády. Zakoupit tu lze i originální belgické hranolky nebo mexické qeusadilly, burgeru s trhaným masem či pořádný americký hot dog.

Jak mají otevřeno

V hlavní sezóně od dubna do září má Zoopark Zájezd otevřeno denně od 9:00 do 18:00 hod., v říjnu pak ve všední dny od 9:00 do 17:00 hod. a o víkendu až do 18:00 hod., v listopadu až únoru denně od 10:00 do 16:00 hod. a v březnu ve všední dny od 10:00 do 16:00 hod. a o víkendu do 17:00 hod. Více informací na www.zooparkzajezd.cz.

Fotografie a videa: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Český student připravuje diplomovou práci o chovu papoušků. Pomozte mu a vyplňte dotazník

Dálší článek

Praha spustila kampaň proti focení turistů se zvířaty na ulici za úplatu, týká se i papoušků

Nejčtenější