Český student připravuje diplomovou práci o chovu papoušků. Pomozte mu a vyplňte dotazník

FORMULÁŘ UVNITŘ – Diplomovou práci zaměřeno na úspěšnost hnízdění papoušků chovaných v České republice připravuje student České zemědělské univerzity Václav Vender. Zaměří se v ní na statistiku dat o hnízdění různých druhů papoušků v letech 2020 až 2022, přičemž vychází z odpovědí na dotazník, který v těchto dnech rozesílá českým chovatelům. Zjišťuje v něm věk chovných párů papoušků v roce 2020, počty snůšek a vajec za jednotlivé hnízdní sezóny 2020, 2021 a 2022, oplozenost vajec, počty vylíhnutých a nevylíhnutých mláďat, zda byla odchována pod rodiči nebo ručně či jaké krmení chovatel papouškům dává na začátku hnízdní sezóny a během krmení mláďat. Aby byla data pro zpracování do diplomové práce relevantní, potřebuje informace od co největšího počtu chovatelů.

„Kdyby se podařilo získat data od stovky chovatelů, bylo by to skvělé. Zatím však vyplnilo dotazník jen něco přes deset respondentů,“ uvedl student. Václav Vender se proto obrátil i na redakci webu Ararauna.cz s prosbou o sdílení dotazníku, aby se dostal k dalším potenciálním účastníkům ankety. Dotazník rádi sdílíme níže a upozorňujeme, že pro každý chovný pár, za který by zájemci chtěli vyplnit data, je třeba vyplnit dotazník samostatně. Tedy nejprve za jeden pár, po jeho dokončení je možné kliknout na možnost zopakování dotazníku a poté vyplnit údaje za další pár. Kromě dat o snůškách, mláďatech a krmení autor zjišťuje i velikost vnitřních a venkovních voliér pro chovné páry, typ a velikost hnízdních budek a zda chovatelé v hnízdní sezóně přidávají papouškům umělé přípravky s vitamínem E jako spouštěč toku.

DOTAZNÍK MŮŽETE VYPLNIT ZDE

Chovné zařízení autora dotazníku (Foto: Václav Vender)

Václav Vender studuje na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze a sám je také chovatelem papoušků. Úspěšně odchovává aratingy zlatohlavé a jendaje, vedle nich pak chová také lorie horské. Chovatelům, kteří vyplní dotazník a projeví zájem o výsledky, může zaslat úplný text svojí diplomové práce. Na ČZU absolvovalo již několik milovníků a chovatelů papoušků, kteří za vzácnými exoty podnikli i studijní cesty. Například v roce 2017 tehdejší student Fakulty životního prostředí Tomáš Jůnek navštívil filipínský ostrov Bohol, aby zde potvrdil výskyt kriticky ohrožených kakaduů filipínských. Ty na stejném ostrově naposledy spatřili ornitologové v roce 2012, kdy na Boholu žilo asi jen 15 ptáků. Studentovi ČZU se podařilo zdokumentovat čtyři kakaduy filipínské a kromě nich také mady modrotemenné.

Úvodní foto: archiv Václava Vendera

Předchozí článek

Výstava exotů v Hrotovicích ukázala poprvé v Česku loriho černého sametového (irianského) i další papouščí unikáty

Dálší článek

Křížem krážem po českých zoo: Zoopark Zájezd na Kladensku překvapí druhy, které nemají ani velké zoo

Nejčtenější