Praha spustila kampaň proti focení turistů se zvířaty na ulici za úplatu, týká se i papoušků

UVNITŘ GALERIE – Informační kampaň Enjoy Respect Prague, která má vkusnou formou informovat turisty o pravidlech a kultuře chování v české metropoli, spustil začátkem srpna pražský magistrát. Zaměřuje se v ní také na potírání pouličního vystupování se zvířaty a fotografování turistů s různými exotickými a divokými druhy živočichů za úplatu. Navazuje tak na dříve přijatou vyhlášku městské části Praha 1, která zakazuje pouliční vystupování se zvířaty, jež fakticky znemožnila v centru města vystupovat rodině Klikových s velkými druhy papoušků. Právě papoušky pak v souvislosti s nynější kampaní zmiňuje náměstek pražského primátora pro kulturu, cestovní ruch a ochranu zvířat Jiří Pospíšil.

Nově kampaň doplňují outdoorové plakáty informující turisty, aby se nefotili se zvířaty, která jsou zneužívána pro ilegální byznys a provozovatelé si za to nechávají platit i několik tisíc korun. „Rozšířením kampaně Enjoy Respect Prague chceme zabránit tomu, aby se turisté fotili se zvířaty, zejména těmi, které chrání mezinárodní úmluvy o ochraně ohrožených druhů volně žijících zvířat, kam patří hadi, sovy pálené nebo papoušci, které v historickém centru vídáme nejvíce. Toto stresující nakládání se zvířaty pro rádoby originální fotku je nelegálním byznysem. Slibujeme si od toho, že díky této kampani zmizí turistická poptávka po těchto zvrácených fotkách,“ uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09), který je zároveň europoslancem z této své funkce se rovněž zabývá problematikou ochrany zvířat.

Za vystupování se zvířaty padají pokuty a zasahuje i ČIŽP

„Sice za tyto nekalé praktiky padají pokuty, ale než uplyne zákonná lhůta, tak viníci odjedou z České republiky, protože se ve většině případů jedná o cizince,“ konstatoval Pospíšil. Podle odborníků, na které se odvolává pražský magistrát, je vystavování zvířat touto formou, mnohdy i po několik hodin v horku či zimě, pro zvířata extrémně stresující. Častá přenášení a přendávání do cizích rukou zvíře stresují ještě více, což může vést k fyzickému zranění, odmítání potravy a v nejkrajnějších případech i k úhynu. Podle zákona na ochranu zvířat a týrání se může kdokoliv obrátit se svým podnětem či stížností na odbor životního prostředí příslušné městské části hlavního města Prahy, ten je povinen se jím zabývat.

Pomoc při řešení takových situací poskytuje také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Vzhledem k tomu, že máme pracovníky, kteří dokážou ta zvířata druhově zařadit a určit legálnost jejich držení, případně jestli jsou správně označována, tak jsme již v minulosti poskytovali součinnost pražské městské policii při řešení těchto událostí. V některých případech jsme zvířata také přebírali a umisťovali do zařízení, kde je o ně dobře postaráno,“ řekl Jan Klapuš, ředitel odboru ochrany přírody, lesa a CITES v ČIŽP. Kampaň Enjoy Respect Prague je dlouhodobou kampaní, kterou připravila společnost Prague City Tourism. Jedná se o outdoorovou kampaň, která využívá plochy v historickém centru nebo například na Letišti Václava Havla.

Fotografie: Magistrát hlavního města Prahy

Předchozí článek

Křížem krážem po českých zoo: Zoopark Zájezd na Kladensku překvapí druhy, které nemají ani velké zoo

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 11. až 13. srpna 2023

Nejčtenější