Žebráním za obohacení života papoušků? Čarkovi vybírají za focení s ptáky peníze

KOMENTÁŘ – Vyfoťte se s našimi papoušky a přispějte tak na jejich živobytí. Rodina Čarkových z Prahy pokračuje se svými „spanilými jízdami“ po okolí Václavského náměstí a začala nepokrytě vybírat peníze za možnost nechat se vyfotit s některým z jejich svěřenců. Nejnověji na to upozorňuje ve své rubrice „Hlídač“ bezplatný deník Metro, pro který tuhle praxi popsal jeden ze čtenářů. Jeho snímek s mladým arou arakangou pochází od stanice metra Můstek.

Zvlášť pro turisty to je prý obrovská atrakce. Tomu věřím. Vždyť který rozumný chovatel by se producíroval ověšený několika velkými ary centrem velkoměsta a tlačil se s nimi všude tam, kde se náhodou objeví televizní kamery, nebo jenom větší dav lidí? Podle Čarkových jejich papoušci pozornost cizích lidí vyžadují a na pravidelné venčení v pražských ulicích se těší. To je dost dobře možné, protože na jaký režim mladé ary navyknete, takový od vás později nekompromisně vyžadují.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

Čarkovi ale tyhle „vycházky“ nedělají pro papoušky. Je to jejich živobytí, které se snaží maskovat údajnou „neziskovkou“. Jejich Parrots Club se prý snaží přiblížit veřejnosti život a chování papoušků v soužití s člověkem a se psy „a pomocí procházek s papoušky mezi lidmi pomoci lidem porozumět papouškům a pomoci tak zlepšit vztahy mezi lidmi a papoušky jako domácími mazlíčky“. Nejdůležitější bod činnosti téhle organizace ale zní: „vytvářet vhodné podmínky a zázemí pro tyto papoušky a podporovat plnění výše uvedených cílů sdružení z finančních darů od sponzorů.“

Připomeňme si, že nezisková organizace by z principu neměla vytvářet zisk. Čarkovi vybírají za focení s papoušky peníze, takže zisk mají. Nebo alespoň tržby, o jejichž řádném zdanění můžeme pochybovat (těžko říct, zda vypisují foceníchtivým turistům paragony). Zda je z toho i zisk, by bylo jasné až ve chvíli, kdy bychom odečetli náklady na provoz tohoto cirkusu. Tedy především na krmení, což nemusí být při počtu papoušků chovaných Čarkovými nijak závratná částka. Takže vše, co vydělají „navíc“, je zisk, pro který tohle všechno podnikají.

I to by nemuselo být špatné, kdyby Čarkovi přiznali barvu, založili živnost a nesnažili se neustále tvářit jako popularizátoři života papoušků. Trpí spíše obsesí být neustále lidem na očích a sklízet za to potlesk. Tady skutečně nejde o nějaké blaho papoušků a vzdělávací akce, ale o úplně normální byznys, v němž jsou ptáci pouhým prostředkem k výdělku. Je to úplně stejné, jako kdyby se pouliční žebrák převléknul za piráta, přitáhnul si flašinet a pro větší úspěch posadil na rameno papouška.

Možná se toho od Čarkových taky dočkáme. Zatím jejich arové hráli „jenom“ ve zvířecí reklamě na hypermarket Albert a střihli si několik návštěv v pořadech České televize. Díky tomu jsou Čarkovi bohužel v očích mnoha televizních diváků za odborníky na papoušky a pro televizní producenty za nejvhodnější chovatele, na které se lze obrátit, když potřebují dostat před kameru exotického ptáka. Je to negativní reklama pro všechny chovatele, kteří to s papoušky myslí vážně a nezneužívají je k tak laciným způsobům přivýdělku.

Úvodní foto: www.metro.cz

Postavili byste se na ulici s papouškem jako Čarkovi a čekali, až si vás někdo všimne?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentářů

 1. Marek napsal:

  O paní Čárkové a jejímu choti panu Klikovi bylo napsáno mnohé.
  Ale přikládám novou zkušenost, kterou jsem prožil.

  Paní Čárková je už natolik DRZÁ a kromě toho, že je neuvěřitelná židovka, začala určovat od koho si má kupec pořídit papouška a pokud se rozhodnete sami, což je logické, vybrat chovatele a ona toho chovatele zná a má na něj kontakt, tak spustí takovou hysterii a intriky, že o případné koupi papouška se vám může jen zdát.

  Zkrátka paní Čárková přijde o svou tučnou provizi.

  Na webových stránkách http://www.parrots.cz papoušky k prodeji již nenabízí přesto papoušky ke koupi nabízí.

  Proto chci touto cestou varovat před ní, nejde jí v žádném případě o blaho papoušků, ale o blaho svoje a to finanční.

  Mluví o sobě jako o chovatelce, ale ruku na srdce paní Čárková, pokud někdy narazíte na tento text, co jste za chovatelku, když vystavujete své svěřence jako cvičené opice na místech, kde je spousta lidí??!

  Paní Čárková a pan Klika a celá povedená její rodinka by se měli nad sebou už konečně zamyslet!!

  Mějte se na pozoru, protože jsou schopní z vás servat i kůži jen, aby dostali své!!!!!!!!!!

 2. Marek napsal:

  Omlouvám se všem za případné nedorozumnění, jestli můj příspěvek někoho urazil ve smyslu rasového podtextu, rozhodně to nebylo záměrem a za nevhodné přirovnání se tímto omlouvám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..