Který papoušek je největší na světě? Na tuto otázku existuje hned několik odpovědí. Myslíte nejdelšího? Nejmohutnějšího? Nebo nejtěžšího? Protože v každé z těchto kategorií vítězí zcela jiný druh. Všeobecně se tedy má za to, že největším papouškem světa je ara hyacintový, který se svou metrovou délkou vyčnívá před všemi dalšími papouščími druhy. Jenže jak uvidíte na jednom z dnešních videí, délka nemusí být všechno. Když totiž vedle ary hyacintového posadíte kakadua palmového poddruhu goliath… Ale nepředbíhejme. Máme ro vás také jeden tip na výlet za hranice, až to pandemie koronaviru dovolí. Víte, že v Německu žije divoká kolonie amazoňanů velkých? Ne, to není legrace a vidět ji můžete i vy přímo v centru Stuttgartu.
Kdo je větší? „Goliáš“, nebo ara hyacintový?
Na tomto videu můžete zcela jasně vidět, jaký rozdíl je mezi „běžným“ kakaduem palmovým a jeho největším poddruhem „Goliáš“. A přímo názorně na srovnání s arou hyacintovým pochopíte, že největší papoušek světa nemusí být nejmohutnější. Kakadu palmový „Goliáš“ je totiž výrazně mohutnější pták, má větší hlavu i zobák. Doslova překvapí, jak je ara hyacintový v porovnání s ním vlastně „malý“. „Goliášů“ je v zajetí pomálu a jejich cena je oproti běžným kakaduům palmovým násobně vyšší. Jsou to ale velmi klidní ptáci
Rehabilitace arů arakang mezi mayskými pyramidami
Po celé Střední a části Jižní Ameriky naleznete mnoho rehabilitačních a reintrodukčních center pro velké druhy arů. Ptačí park a záchranné centrum Macaw Mountain („Aří hora“) vyniká v tom, že se nachází přímo u někdejšího mayského města Copán se zbytky pyramid Mayů. Obývá ho na 350 arů arakang, které mohou spatřit i turisté. Centrum je přístupné jako nezvyklá zoologická zahrada a je známé i za hranicemi Hondurasu. Připomeňme, že středoamerický poddruh ary arakangy je ohrožený, zatímco jeho jihoamerický příbuzný patří mezi běžné papoušky.
Divoká populace amazoňanů v Německu
Pokud vás zajímají nepůvodní divoké populace papoušků žijící v Evropě, určitě si někdy zajeďte do Stuttgartu. V tamních parcích žije skupina amazoňanů velkých, kteří se zde dokonce rozmnožují! Ptáci kdysi unikli z místní zoologické zahrady a tu a tam se mezi nimi vyskytne i jiný druh amazoňana, například modročelý nebo oranžovoramenný. Papoušci si zvykli na středoevropské zimy a pokud se některý amazoňan dostane do potíží, lidé mu pomohou jako v případě jednoho papouška, který vyžadoval veterinární péči, ale poté ho znovu vypustili mezi ostatní do parku.
Jak kakaduové žlutolící opanovali Hongkong
Podobně jako amazoňané ve Stuttgartu žijí také kakaduové žlutolící v Hongkongu. Ve své domovině v Indonésii je kakadu žlutolící kriticky ohrožený, je to jeden ze dvou nejvíce ohrožených kakaduů vůbec (po kakaduovi filipínském). Proto je zajímavé, že ptáci, kteří unikli ze zajetí v Hongkongu, dokázali tak daleko od své přirozené domoviny vytvořit divokou populaci a volně se rozmnožovat. Vzbuzuje to ale také otázky, jak se k nim chovat: jako k nepůvodnímu invaznímu druhu, nebo kriticky ohroženým ptákům, kteří spadají do CITES I? Přečtete si více v článku Kriticky ohrožení kakadu žlutolící mají záložní populaci v Hongkongu. Hnízdí mezi mrakodrapy.
Největší voliéra světa? Jednoakrová Shuka Vana v Indii
Dumáte nad tím, kde stojí a jak vypadá největší papouščí voliéra na světě? S největší pravděpodobností je to ta, co stojí v Indii poblíž Maisúru, druhém největším městě ve státě Karnátaka. Rehabilitační a chovné centrum Shuka Vana se může pochlubit voliérou o půdorysu jednoho akru a vysokou několik desítek metrů, která v sobě absorbuje desítky menších voliér v zázemí, ale i celý park se stromy, jezírky, vodopádem, cestičkami a řadou exotických rostlin. Chovají zde přes 1 000 ptáků 300 druhů od největších arů po nejmenší papoušky. Řada z nich je vycvičená pro pobavení návštěvníků.
Úvodní foto: SGS Birds