Uhynul Gabriel, poslední amazoňan mnohobarvý ze záchranného chovu Zoo Jersey. Dožil se 45 let

Poslední tečku za úspěšným záchranným projektem amazoňanů mnohobarvých oznámila zoologická zahrada Jersey založená známým ochráncem přírody a publicistou Geraldem Durrellem. Minulý týden totiž uhynul poslední papoušek tohoto druhu, který se podílel na reprodukci v zajetí. Samec pojmenovaný Gabriel se dožil úctyhodného věku 45 let. Do zoo na malém ostrůvku Jersey nacházejícím se v kanálu La Manche poblíž francouzského pobřeží přišel v roce 1976 jako mládě ze své domoviny na karibském ostrově Svatá Lucie. Stalo se tak necelý rok poté, co Zoo Jersey zahájila záchranný program amazoňanů mnohobarvých, jichž ve volné přírodě zbývala už jen pouhá stovka. Durrell tak pokračoval ve snaze zachraňovat zvířecí druhy, jimž hrozí bezprostřední vyhynutí.

Situace amazoňanů mnohobarvých v polovině sedmdesátých let nebyla zdaleka tak dobrá jako dnes, kdy probíhají další záchranné programy a například německé Sdružení na ochranu ohrožených papoušků (ACTP) si po dohodě s vládou Svaté Lucie dovezlo několik ptáků do svého chovu nedaleko Berlína. Jestliže nyní divoká populace těchto ptáků na Svaté Lucii čítá okolo půldruhého tisíce pohlavně dospělých ptáků (a až 2 250 celkově i s mladými jedinci) a Červená kniha ohrožených živočichů vede amazoňana mnohobarvého jako zranitelný druh (VU), v době příchodu Gabriela do Zoo Jersey šlo o kriticky ohrožený druh, který na tom byl podobně jako dnes neoféma oranžovobřichá na Tasmánii. A ačkoli Svatá Lucie tohoto svého národního ptáka chránila již od roku 1849, jeho populace neustále klesala.

Premiér Svaté Lucie John Compton přebírá v roce 1989 od Geralda Durrella v Zoo Jersey pár amazoňanů mnohobarvých, který se vrací na Svatou Lucii (Foto: Zoo Jersey)

Úspěšný program zdvacetinásobil populaci v přírodě

Tehdejší kurátor ptáků v Zoo Jersey David Jeggo po dohodě s vládou Svaté Lucie dovezl do Jersey devět amazoňanů mnohobarvých, z toho sedm odebraných z volné přírody. Na jeho aktivity navázal dnešní kurátor dr. Glyn Young, pod jehož vedením se zoo podařilo ručně odchovat první mláďata. V roce 1989 v rámci vzájemné spolupráce putoval jeden z chovaných párů amazoňanů mnohobarvých ze Zoo Jersey, kam si pro něj přiletěl premiér Svaté Lucie John Compton, zpět na tento karibský ostrov. Do roku 2009 se podařilo postupně vypustit na Svaté Lucii několik papoušků odchovaných v zajetí a přísnou ochranou biotopu amazoňanů zvýšit jejich divokou populaci na 1 750 až 2 250 jedinců, tedy na více než dvacetinásobek stavu z poloviny devadesátých let.

Právě v roce 2009 padlo rozhodnutí ukončit záchovný program amazoňana mnohobarvého v Zoo Jersey. Všichni ptáci až na jednoho se vrátili na Svatou Lucii. V zoo zůstal pouze samec pojmenovaný po Gabrielovi Charlesovi, někdejším ředitelem lesní správy na Svaté Lucii, který jerseyské zoo umožnil realizoval záchranný projekt. Program na zachování amazoňana mnohobarvého byl jedním z nejdelších a nejúspěšnějších projektů v historii Zoo Jersey. Přispěl k němu i samec Gabriel, který během svého života v zajetí zplodil osm potomků a po nějaké době, kterou strávil v britské Zoo Chester odešel na zasloužený odpočinek zpět do Zoo Jersey. Zde setrval až do minulé středy 28. dubna, kdy zoo oznámila jeho úhyn.

Na ostrovu Svatá Lucie vzniká unikátní záchranné a chovné centrum amazoňanů mnohobarvých

Úvodní foto: Zoo Jersey

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..