Videostřípky z Exotiky 2016 v Lysé nad Labem: přetahovaná dvou arů o ořech, jeřábi a malé lvíče

Aneta Vychytilová, LagunaUVNITŘ VIDEO – Čtvrtým dnem pokračuje na Výstavišti Lysá nad Labem výstava exotických zvířat a rostlin Exotika 2016. Reportáž s bohatou fotogalerií z této akce jste si mohli na Ararauně přečíst již ve čtvrtek, dnes vám nabízíme výběr několika zajímavých videí ze všech výstavních pavilonů. Pokud máte čas a chuť, můžete na Exotiku do Lysé nad Labem přijet ještě dnes nebo zítra. Otevřeno je od 9:00 do 17:00 hod. Kromě vystavovaných zvířat jsou zde i stánky s chovatelskými potřebami, krmivem a literaturou. Redakce časopisu Nová Exota zde prodává svoji nejnovější knihu Chováme amadiny Gouldové, vydavatelství Dona zase svoji knižní novinky Žakové – život ve volnosti a voliérový chov.
Arové kaninda se přetahují o ořech

Ara kaninda je bezesporu nejvzácnějším papouškem na letošním ročníku Exotiky. Neobjevuje se zde ale poprvé, už předloni je v Lysé nad Labem vystavoval Ladislav Rabina. Letos je na výstavu zapůjčil Zdeněk Vandělík, který vlastní hned dva páry. Jeden z nich je umístěn ve velké voliéře v hale C. Na videu můžete vidět, jak se papoušci přetahují o vlašský ořech. Ve volné přírodě přežívá asi jen 300 arů kanind a jejich další osud není růžový – ubývá vhodných hnízdních bitopů. V zajetí jich paradoxně žijí tisíce a jen v České republice jich bude již oko dvou set.

Zoborožci křiklaví

Letošní Exotika nabízí jen jeden druh zoborožců, který však návštěvníci rozhodně nepřehlédnou či spíše nepřeslechnou. Zoborožci křiklaví se neustále ozývají plačtivým nebo až chechtavým hlasem. V pavilonu C Výstaviště Lysá nad Labem je spatříte úplně vpravo naproti stánku časopisu Nová Exota a serveru Ararauna.cz. Skupinku těchto zoborožců vystavuje chovatel Jaroslav Čermák od Olomouce, specialista na plodožravé ptáky.

Hejno agapornisů fišeri

Na agapornise narazíte na Exotice 2016 hned ve dvou pavilonech. V hale A mezi bodovanými ptáky, kde je rozsáhlá expozice Klubu chovatelů agapornisů a papoušci jsou zde v malých bodovacích klecích, a v pavilonu C, kde je k vidění i tato voliéra s velkým hejnem agapornisů fišeri. Všichni až na jednu výjimku jsou přírodního zbarvení. Vidět je takto pohromadě je opravdu zážitek. O kousek dál jsou v samostatných klecích ještě agapornisové růžohrdlí a hnědohlaví.

Dokrmování mláděte ararauny

Společnost Laguna, která se stará o hendikepované a opuštěné papoušky, na Exotice stejně jako loni dokrmuje mládě ary ararauny, o které se jeho rodiče nedokáží sami postarat. Mládě je vystaveno v inkubátoru a pravidelně každé dvě až tři hodiny krmeno dokrmovací směsí za přítomnosti zvědavých návštěvníků výstavy. Laguna na Exotice vystavuje tři velké ary ararauny, aru vojenského a skupinu bílých kakaduů.

Unikátní bílé lvíče

Laguna se na Exotice stará také o unikátního malého bílého lva. Lvíče bylo na výstavě první dva dny a vzbuzovalo obrovskou pozornost. Na videu je zachycen zrovna ve chvíli, kdy navštívilo stánek e-shopu Čoko-papoušek.cz/Loro-shop.cz a serveru Ararauna.cz. Ačkoli jsou mu pouhé dva měsíce a většinu dne ještě prospí, dokáže už svými tlapami a zuby bolestivě poranit. Na Exotice je ještě jedno odrostlejší lvíče přírodního zbarvení, které má výběh ve venkovním prostoru před halou A.

Jeřábi panenští s kraskami

Pavilon B je na Exotice již tradičně věnován hrabavým a vodním ptákům. Jsou zde také dva jeřábi panenští, vzdálení příbuzní našich jeřábů popelavých, kteří se vzácně tu a tam objeví i ve volné přírodě v České republice. Většinou však jde o uprchlíky ze zajetí. Pár vystavený na Exotice 2016 obývá společnou voliéru s kraskami červenozobými, exoticky zbarveným druhem straky. Kombinace těchto dvou druhů ptáků v jedné voliéře vypadá hezky a oba druhy se snáší velice dobře.

Charmozini červenobocí

Zatímco většinu papoušků návštěvníci Exotiky 2016 spatří v největší hale C, jede z nejspestřejších druhů je skryt mezi expozicemi bodovaných ptáků v hale A. Jde o charmozina červenobokého, menšího příbuzného loriů. Dva charmozini obývají prosklenou vitrínu aranžovanou březovými větvemi, po kterých neustále šplhají, hledají něco k snědku a olizují kůru. Velké zástupce loriů najdete v hale C. Letos jde o dva druhy – loriho tříbarvého a loriho mnohobarvého.

Ara vojenský a ara ararauna

Velcí arové, o které se stará společnost Laguna, obsadili voliéru v hale C poblíž terária s aligátorem. Dvěma arům araraunám dělá společnost ara vojenský. Ve voliéře byly původně tři ararauny, jednu však ostatní papoušci napadali, a tak ji chovatelé přemístili do obrovské síťové voliéry uprostřed pavilonu, kde jsou bílí kakaduové a husy kuří. Občas se s ní také projdou na kšírách volně po hale C. Na stánku Klubu přátel exotického ptactva jsou rovněž volně puštění papoušci – kakadu molucký a v inkubátoru ještě neopeřené mládě ary ararauny.

Hejno plameňáků s volavkami

Deset plameňáků růžových „bydlí“ ve výběhu výstavní haly B. Sekundují jim volavky rusovlasé, vzácní zatoulanci z českých a moravských rybníků (jinak žijí spíše na jihu Evropy). Plameňáci nejsou na Exotice poprvé, ale tak velké hejno má ale v Lysé nad Labem premiéru. Kousek od jejich výběhu jsou vidět i další dlouhonozí ptáci – jeřábi panenští – které můžete vidět na jednom z videí výše.

Další videa nejen z Exotiky 2016 Lysá nad Labem naleznete na videokanálu serveru Ararauna.cz na YouTube.

Úvodní foto a videa: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. října 2016

Dálší článek

Asociace chovatelů exotického ptactva pomůže majitelům žaků při potížích s registracemi CITES I

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější