Úspěšný papouščí rok v Zoo Brno: odchovala nestory kea, vazy velké, latamy i lorie

UVNITŘ GALERIE – Hned sedm z patnácti papouščích druhů, které chová, se letos podařilo rozmnožit brněnské zoologické zahradě. Po oznámeném prvoodchovu nestorů kea, u kterých zoo slavila úspěch po 21 letech a několika výměnách chovaných ptáků, šlo o opakovaný úspěch s vazy velkými, ale také například odchov kriticky ohrožených latamů vlaštovčích, loriů horských nebo papoušků Alexandřiných, kterým se mezi chovali říká „princezky“. Dále pak odchovala papoušky patagonské a agapornise fišeri. Pro brněnskou zoo je letošek nejúspěšnějším rokem v chovu papoušků za posledních deset let. Všechna odchovaná mláďata jsou již k vidění ve veřejných expozicích. Návštěvníci je tak spatří především v pavilonu Exotárium a jeho venkovních voliérách.

Brněnské zoo se podařilo odchovat nestory kea, hned napoprvé pod rodiči

Mladí nestoři kea se přesunou do jiných zoo

„Rok 2021 nám začal velmi dobře, a to únorovým prvoodchovem dvou mláďat nestorů kea. Druh u nás chováme od roku 2000. Pokusy o páření a hnízdění u nich probíhaly sice už v minulých letech, ale teprve letos jsme se dočkali. Dnes mají mláďata půl roku a budeme je přesouvat do jiných chovatelských zařízení na základě doporučení vedoucího plemenné knihy. Z hlediska budoucího managementu záchranných programů má pak význam odchov kriticky ohrožených latamů vlaštovčích. Tento druh by mohl nahradit v chovech zoologických zahrad například andulku vlnkovanou, jejíž držení nemá z hlediska záchovných populací tak velký smysl,“ říká kurátor ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

K druhům, které Zoo Brno odchovává každoročně od roku 2018, patří vaza velký, jehož domovinou je Madagaskar. Letos se vylíhla dvě mláďata. Ta z předcházejících let se nachází v zoologických zahradách v Košicích, Sosto, Záhřebu a Singapuru. Vaza velký je největším africkým papouškem, který délkou svého těla předčí i žaka velkého. Je nenápadně černě zbarvený a samice bývají dominantní a velmi temperamentní. Obvykle se páří až s deseti samci a ti jí poté během hnízdění přináší potravu. Pro chov je ideální svazek jedné dominantní samice a dvou až čtyř samců. „Typické pro tento druh je, že v průběhu hnízdní sezóny samicím pelichá hlava až na kůži a samci naopak pelichají po těle, takže na pohled vypadají velmi neatraktivně. Oproti tomu zvukové projevy hejna vazů jsou obzvláště v době hnízdění velmi výrazné,“ upozorňuje Petr Suvorov.

Daří se odchovávat nejrychlejšího papouška světa

Kriticky ohroženým druhem papouška je latam vlaštovčí, kterého Zoo Brno chová od roku 2019 a pochází z Austrálie. Celkem jsou v zoo tři rodičovské páry a pět letošních mláďat. Latamové jsou velmi aktivní, zvídaví a energičtí papoušci, kteří nejsou příliš nároční na chov a zároveň více párů může hnízdit v jedné expozici. Jde o nejrychleji létajícího papouška světa, který dokáže vyvinout rychlost až 100 km/h. Zároveň je to potravní specialista, který se podobně jako loriové živí nektarem, ovocem, ale nepohrdne ani hmyzem. V přírodě je velmi ohrožený, protože v Tasmánii, kde hnízdí, dochází často ke kácení stromů v hnízdních biotopech. Většinu hnízd také zničí invazní vačice, které dokáží sežrat vajíčka, mláďata i sedící samici. Ochránci přírody varují, že ve volnosti žije již jen okolo 300 latamů.

„Radost máme také ze tří mláďat papoušků Alexandřiných, kde se podobně jako u nestorů jedná o prvoodchov a také ze sedmi mláďat loriů horských. Papoušci Alexandřini jsou extrémně klidní ptáci a patří mezi druhy, které mají v poměru ku velikosti svého těla téměř nejdelší ocas. Aktuálně žije v devíti evropských zoologických zahradách pouze 72 zvířat, většina ptáků je v soukromých chovech. Populace ve volné přírodě jsou klasifikovány jako ´téměř ohrožené´,“ dodává Petr Suvorov. Mezi soukromými chovateli jsou časté barevné mutace těchto ptáků. Lori horský patří ke komerčně nejoblíbenějším loriům, je nektarožravý, takže je nutné u nich velmi dobře vyvážit krmnou dávku. Jejich metabolizmus je od metabolizmu zrnožravých papoušků odlišný a nesprávná strava může negativně ovlivnit jejich zdraví.

Mláďata vazů velkých odchovaná v Zoo Brno získal singapurský Jurong Bird Park

Úvodní foto: Zoo Brno

Předchozí článek

10x o papoušcích a drobných exotech s chovatelem Tomášem Strachotou

Dálší článek

Invazní alexandři malí se poprvé objevili na havajském ostrovu Maui. Úřady je chtějí zlikvidovat

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější