Invazní alexandři malí se poprvé objevili na havajském ostrovu Maui. Úřady je chtějí zlikvidovat

Zatímco jeden havajský ostrov se alexandra malého, původně afro-asijského invazního druhu papouška, úspěšně zbavuje, na jiném ostrovu se tito ptáci objevili vůbec poprvé v historii. Na Kauai, čtvrtém největším ostrovu Havaje, letos meziročně klesl počet alexandrů malých o třetinu z 10 500 na 7 300 jedinců. Ale na ostrovu Maui, kde dosud žádní alexandři nebyli, zaznamenali hned několik ptáků, kteří se přilétli nasytit na zahradní krmítka. Pro místní úřady a především pro Skupinu pro potírání invazních druhů to není dobrá zpráva. Místní samospráva okamžitě vyzvala obyvatele ostrova, aby jakákoli pozorování alexandrů malých neprodleně hlásili. Ochránci přírody se pokusí zamezit dalšímu šíření alexandrů, kteří představují velké riziko pro původní druhy ptáků.

Alexandři na jednu stranu způsobují velké škody zemědělcům, ale potenciálně nebezpeční jsou i pro endemické ptáky, zejména pak pro lesní druhy. Na řadě míst, kde se alexandři malí vyskytli, šířili cirkovirus (PBFD) a další nemoci. Navíc soupeří s původními druhy ptáků o hnízdní dutiny a jsou v tomto boji neobvykle agresivní. Představují také nevítaného soupeře při hledání potravy. Na Maui se podařilo jednoho alexandra odchytit na základě online doloženého pozorování v Kīhei. Nejméně další čtyři ptáci se objevili na krmítku v obci Nāpili v západním Maui. Zástupci skupiny pro potírání invazních druhů je chtěli 30. července odchytit, ale ptáci se mezitím přesunuli neznámo kam. Předpokládá se, že na ostrově bude alexandrů malých ještě více.

Havaj řeší problém s invazními alexandry malými. Tisíce ptáků drancují sady a pole

Podaří se je včas vymýtit?

Úřady upozornily obyvatele Maui, aby si nepletli alexandry malé s dalším invazním druhem papouška, který na ostrově zdomácněl – agapornisem růžohrdlým. Ten nepředstavuje takové nebezpečí pro původní ptačí druhy jako alexandr. „Shromažďují se ve velkých hejnech, jsou hlasití a znečišťují trusem okolí, což může znamenat potenciální riziko pro veřejné zdraví,“ varovala skupina pro potírání invazních druhů. Maui má přitom dost starostí se zachováním původních druhů ptáků, kteří čelí odlesňování a také nemocem, jako je ptačí malárie. Kvůli ní na ostrově téměř vyhynul malý pěvec šatovník lesní, kriticky ohrožený druh s posledními asi 150 jedinci v přírodě. Jakmile by mu začal konkurovat alexandr malý v jeho původním biotopu – horských lesích – znamenalo by to šatovníkův konec.

Na celém Havajském souostroví momentálně žije okolo 10 tisíc alexandrů malých. Vláda se jich chce zbavit podobně, jako se to podařilo na Seychelských ostrovech. Tamní úřady se ale potýkaly pouze s 500 alexandry malými, které nemilosrdně postřílely. Trvalo to několik let a země získala finanční podporu Evropské unie, která se díky tomuto projektu chtěla přiučit, jak redukovat stavy alexandrů malých v západní a jižní Evropě. Je ovšem otázkou, zda havajské úřady nezaspaly, protože například ve Velké Británii úředníci boj s alexandry vzdali poté, co jejich populace stoupla na více než 30 tisíc jedinců. Takový počet totiž není možné zlikvidovat celý. Alexandři malí způsobují problémy po celém světě, mimo svůj původní areál výskytu se rozšířili i v dalších 35 zemích.

Havajský ostrov Kauai se během jediného roku zbavil třetiny invazních alexandrů malých

Úvodní foto: Dr. Raju Kasambe / Wikimedia Commons

Předchozí článek

Úspěšný papouščí rok v Zoo Brno: odchovala nestory kea, vazy velké, latamy i lorie

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. srpna 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější