Havajský ostrov Kauai se během jediného roku zbavil třetiny invazních alexandrů malých

UVNITŘ VIDEO – Farmáři na Kauai, čtvrtém největším ostrovu Havajského souostroví, který se nachází 170 km severozápadně od Oahu s hlavním městem Honolulu, dokázali během jediného roku vybít přes tři tisíce invazních papoušků alexandrů malých. Podle výsledků sčítání místního výboru pro invazní druhy nyní na Kauai žije minimálně 7 300 alexandrů malých, loni ale biologové jejich počet odhadovali na 10 500. Papoušci, kteří se na ostrově začali množit v 60. letech minulého století jako uprchlíci z klecí a voliér, způsobují značné škody na úrodě zemědělců. Právě ti se je snaží co nejvíc redukovat, zejména odstřelem. Výbor pro invazní druhy na Kauai nyní vyzývá obyvatele ostrova, aby mi hlásili hřadoviště a nocoviště těchto ptáků.

Výbor se už v minulosti snažil papoušky sterilizovat pomocí veterinární antikoncepce, ale nevedlo to k úspěchu. Nyní plánuje použít vzduchové pistole na nocovištích alexandrů. Farmáři dávají přednost tradičním zbraním a často se chlubí, kolik papoušků se jim podařilo zlikvidovat. „Loni, když na ostrově ani v našem apartmánu nebyli žádní turisté, jsem během asi šesti týdnů zabil přes 450 alexandrů pomocí pušky. Od té doby jsem na našem pozemku viděl už jen asi tři papoušky. Předtím u nás navečer přistávaly stovky alexandrů na kokosové palmy, ničili stromy, byli hluční a znečišťovali okolí, což lákalo krysy a různé brouky,“ popsal v diskusi pod článkem o invazních papoušcích na havajském zpravodajském webu The Guardian Island člověk, který se podepsal jako Hal Dixon.

Koncem roku úřady spustí plán dlouhodobé redukce alexandrů

Pěstitel manga Wally Johnson z města Kekaha stejnému webu řekl, že se s alexandry poprvé setkal před šesti nebo sedmi lety. Jeho zaměstnanci bránili úrodu brokovnicemi. Boj s alexandry je ale těžký, protože obvykle létají ve skupinách o 50 až 100 ptácích a přiživují se na kukuřici, liči, citrusech, mangu, longanu a papáje. Papoušci se stejně jako v jiných zemích, kde se rozšířili jako invazní druh, zdržují výhradně v blízkosti lidských sídel. Ani na Kauai zatím nepronikli do horských partií ostrova a neohrožují tak původní druhy ptáků. Značně ale komplikují život i místním hoteliérům, protože jsou příliš hluční a jejich trus, který obsahuje zbytky zrnin, přitahuje krysy. V hlavním havajském městě Honolulu se už alexandři malí plně naturalizovali a jejich vymýcení tam už není možné. Tomu se chtějí na Kauai vyhnout.

Zemědělci, na jejichž úrodu se papoušci zaměřují, musí investovat značné prostředky na zasíťování úrody, aby se k ní alexandři nemohli dostat. Farma Wallyho Johnsona zase najímá několik chlapců, kteří papoušky sledují a pokud jejich hejno přiletí na úrodu, ihned informují farmáře. „Pokud by ti, kteří mají s alexandry největší problémy, pole nezasíťovali, přišli by o 60 až 70 procent úrody,“ věří Johnson. Kauaické úřady plánují koncem letošního roku spustit dlouhodobý komplexní plán redukce populace alexandra malého na ostrově. Důležitá přitom bude úzká spolupráce s místními komunitami. Od nich úřady potřebují konkrétní informace o výskytu větších hejn alexandrů a místech, kde se papoušci pravidelně zdržují. Boj s tímto invazním druhem nemusí být marný, což ukazuje případ Seychelských ostrovů, jejichž vládě se podařilo alexandry malé zcela zlikvidovat.

Havaj řeší problém s invazními alexandry malými. Tisíce ptáků drancují sady a pole

Úvodní foto: J. M. Garg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!