Video novinky ze světa papoušků: kakadu trýzní klokana, hlavolamy pro nestory v Zoo Praha a umělý zobák pro aratingu

Všichni chovatelé papoušků moc dobře vědí, že kromě každodenního kolotoče s krmením a úklidem je důležité ptáků zajistit i nějakou zábavu. Zvláště pak těm větším a chytřejším druhům, mezi něž patří i nestor kea. Podívejte se, jak to řeší v pražské zoologické zahradě. A na hrátky jsou zvyklí i papoušci ve volné přírodě, což potvrzují záběry kakadua žlutočečelatého, který v Austrálii trápí klokany a klove je do ocasu. Ne každý papoušek má to štěstí být zcela zdravý. A ne každý papoušek, který přišel o jednu čelist zobáku, má to štěstí, že narazí na veterináře, který mu vyrobí 3D kopii takové čelisti. V krátké reportáži se také podíváme na noční zátah na pašeráky papoušků v Guatemale a nakonec můžete sledovat, jak ochočená samice kakadua bílého snáší vejce.

Hlavolamy pro nestory kea v Zoo Praha

Zabavit nestory kea chované v zajetí jen ten největší oříšek pro každého chovatele těchto nesmírně inteligentních ptáků. Výjimkou není ani pražská zoo, která svým keům připravila několik hlavolamů. Jak si s nimi poradili, se můžete podívat v následujícím videu natočeném přímo ošetřovateli zoo. A i když je Rákosův pavilon s vzácnými druhy papoušků pro veřejnost stále uzavřen, nestory kea můžete na jeho začátku sledovat ve venkovní voliéře při různých činnostech a hrách. Mimochodem, věděli jste, že voliéru obývá celá rodina nestorů kea, tedy chovný pár s mladými?

Divoký kakadu klove klokana do ocasu

Někdy jsou i divocí papoušci poněkud odrzlí a dovolí si na mnohem větší zvíře, než jsou oni sami. Jako tento kakadu žlutočečelatý, který nejen že užírá z krmení určeného pro klokany v záchranném centru, ale dokonce se náramně baví tím, že je štípe zobákem do ocasu. Pravděpodobně jde stále o toho samého ptáka, který se v tomto týrání klokanů náramně vyžívá, k nelibosti provozovatelů záchranného centra.

Druhá šance pro aratingu s umělým 3D zobákem

O případech, kdy se veterinářům podařilo vyrobit pomocí 3D tiskárny protézu zničeného zobáku, jsme na Ararauně psali již několikrát. Tentokrát můžete vidět, že nahradit chybějící čelist lze i u menších druhů papoušků, jako je aratinga. Podařilo se to na jedné veterinární klinice v brazilském Sao Paulu a papoušek díky tomu může opět přijímat potravu, na kterou byl zvyklý před úrazem. Náhradní zobák je nutné pravidelně kontrolovat a upravovat, protože reálné části zobáku stále odrůstají a mohou protézu různě deformovat.

Zátah na pašeráky papoušků v Guatemale

Pašeráci papoušků a dalších drobných exotických zvířat v Guatemale často využívají pro jejich přepravu veřejnou dopravu. Speciální policejní jednotky proto namátkově kontrolují autobusy a jako v tomto případě se jim daří odhalovat skrýše s přepravkami plnými mláďat i dospělých ptáků. Pokud jde o mláďata, předávají je hned specializované veterinární klinice, která papoušky ručně dokrmí a poté je předá do rekonvalescenčního centra, kde se připravují na návrat do volné přírody.

Jak těžké je pro papouška snést vejce

Jak to vypadá, když samička papouška snáší vejce? U chovných ptáků se to úplně detailně zaznamenat nedá, ovšem u domácího mazlíčka to není zase tak velký problém. Ostatně, podívejte se sami, jak samice kakadua bílého postupně v několika krocích tlačí, aby dostala vajíčko z kloaky a po přibližně třech minutách a několika pokusech se jí to povede. Snášení vajec samice nesmírně vysiluje, nemluvě o tom, že jejich tělo musí vyprodukovat velké množství vápníku na tvorbu skořápky. Proto je nutné v době hnízdění podávat papouškům přípravky a krmivo bohaté na vápník a samice nepřetěžovat častým hnízděním.

Úvodní foto: YouTube.com / GeoBeats Animals

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!