Dva roky ho považovali za uhynulého, ale „papouščí“ pták šatovník lesní přežil a dává naději svému druhu

UVNITŘ VIDEO – Velkou radost způsobil ochráncům přírody na Havaji malý ptáček šatovník lesní, kterému se kvůli tvaru zobáku říká také „papouščí pták“. Přede dvěma lety vypustili do přírody skupinu sedmi těchto kriticky ohrožených ptáků, aby posílili divokou populaci decimovanou ptačí malárií. Pět ze sedmi jedinců ale během několika měsíců uhynulo právě na tuto nemoc. U zbývajících dvou se úhyn předpokládal, protože beze stopy zmizeli. Jenže letos 23. července se podařilo jednomu z ornitologů šatovníka zaslechnout a poté i objevit a natočit. Malého ptáčka lokalizoval rekordních 605 dní poté, co se vědcům ztratil z dohledu a považovali ho za uhynulého, informoval zpravodajský server Thestate.com.

Na celé Havaji žije podle odhadů pouze okolo 150 těchto endemických ptáků a kvůli ptačí malárii jim do roku 2027 hrozí úplné vyhubení. Souvisí to i se změnou klimatu: komáři, kteří malárii roznáší, se dosud drželi výhradně v nížinných partiích ostrova Maui, ale postupné oteplování jim umožnilo dostat se výš do hor, kde měli šatovníci větší šanci přežít bez rizika nákazy ptačí malárií. Takže když ochránci v roce 2019 vypustili skupinku sedmi ptáků v horách daleko od komáry obývaných nížin, v podstatě je naservírovali expandujícím a infikovaným komárům… Ti se do vyšších poloh sopky Haleakala dostali společně s invazními divokými prasaty. Šatovníci tak postupně měnili stanoviště za vyšší a vyšší nadmořské výšky, ale to mělo negativní vliv na úspěšnost jejich hnízdění.

Je ara tyrkysový opravdu vyhynulý? Záhada, která čeká na rozluštění už 60 let

Šatovníci mají speciální zobáky pro odlupování kůry stromů

Prasata se už nyní do biotopů šatovníků lesních nedostanou, protože havajská vláda nechala tyto lokality oplotit. Komáry ale žádné ploty nezastaví… Přeživší šatovník byl přede dvěma lety vypuštěn v rámci programu Maui Forest Bird Recovery Project do přírodní rezervace Nakula. Nyní se už žádné reintrodukční programy se šatovníky nedělají, havajské úřady naopak letos na jaře povolily odchyt 30 jedinců pro záložní chov v zajetí. 15 samců a 15 samic by mělo být začátkem roku 2022 převezeno z Havajských ostrovů do vybraných zoologických zahrad na pevninských USA (Národní voliéra v Pensylvánii, Smithsonian Conservation Biology Institute ve Virginii a Tracy Aviary v Utahu), které mají bohaté zkušenosti s chovem vzácných a ohrožených lesních druhů ptáků.

Nemá však jít o dlouhodobé řešení, pouze pojistka do doby, než se podaří na ostrovech připravit podmínky, v nichž by mohli vzácní opeřenci bez úhony přežít. Paradoxně by to ale neměl být ostrov Maui, podle něhož je šatovník lesní v angličtině pojmenován, kam by se měli odchycení ptáci v budoucnu vrátit. Havajské úřady počítají s tím, že vhodnější lokality se najdou na hlavním ostrovu Havaj, který se nepotýká s ptačí malárií. Šatovníci jsou speciální ptačí rod, jehož zástupci žijí výhradně na Havajských ostrovech. Zobáky připomínající papouščí používají k odstraňování kůry stromů a vyzobávání housenek. Celkem existují čtyři druhy šatovníků, kromě lesního ještě laysanský, nihojský a šarlatový. Na ostrově Maui žil také šatovník ostrovní, ten však byl v roce 2019 prohlášen za vyhynulého.

Na Borneu objevili po 172 letech timálii černobrvou. Předpokládalo se, že vyhynula okolo roku 1850

Úvodní foto: Hawaii DLNR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..