Brněnské zoo se podařilo odchovat nestory kea, hned napoprvé pod rodiči

Dvě mláďata nestorů kea, pravděpodobně nejchytřejších papoušků světa původem z Nového Zélandu, se podařilo odchovat brněnské zoologické zahradě. Stala se tak teprve čtvrtou tuzemskou zoo, která tyto inteligentní ptáky rozmnožila. Úspěch je o to významnější, že o mláďata se starají sami rodiče, což bývá u nestorů kea často problém. Například pražská zoo, která nestory rozmnožila poprvé loni, musela mládě dokrmit ručně. A v liberecké zoo se keové naučili odchovat mladé sami až po několika pokusech. Ale ani Zoo Brno to neměli lehké, chovu nestorů kea se věnují nepřetržitě již přes 20 let a teprve letos se dostavil úspěch. Vůbec prvního samce získala zoo v roce 2000 ze zoologické zahrady ve Stuttgartu a tehdy to byl jediný nestor kea v České republice.

V roce 2003 se brněnské zoo podařilo samce Huga spárovat se samicí Kejinou. Od té doby se v zahradě vystřídalo několik nestorů kea a i když ptáci několikrát zahnízdili, mláďata se nepodařilo odchovat. Od roku 2018 tvoří chovný pár čtyřletá samice Ulfine a dvacetiletý samec Robin. „Věkový rozdíl nehraje u papoušků téměř žádnou roli. Pokusy o páření a hnízdění probíhaly už v minulých letech, ale mláďat jsme se nikdy nedočkali. Pracovat s tímto druhem pro mne byla už od začátku velká výzva a z mláďat máme opravdu nesmírnou radost,“ říká kurátor ptáků brněnské zoo Petr Suvorov. V těchto dnech jsou mláďata půldruhého měsíce stará a potrvá ještě několik týdnů, než opustí hnízdní noru.

Liberecká zoo slaví velký úspěch s nestory kea: letos odchovávají přirozenou cestou čtyři mláďata

Poprvé je v Česku odchoval Lubomír Palkovič v roce 2008

Pro úspěšný odchov je důležitá harmonizace páru, která může v některých případech trvat i několik let. „Každý rok už od prosince dáváme samici do expozice větvičky a stébla na vytvoření hnízda. Letos v lednu jsme pozorovali časté páření, od února si samice výrazně bránila přístup do hnízda a ve druhé polovině února už byly slyšet první zvukové projevy mláďat,“ popisuje odchov chovatelka Jana Moravcová. Kromě Brna, Prahy, Liberce a Zlína, kde už zoologické zahrady nestory kea odchovaly, tento druh papouška chová také zoo v Plzni. Vůbec nejúspěšnějším tuzemským chovatelem nestorů kea je ovšem Lubomír Palkovič, kterému se podařil český prvoodchov již v roce 2008 a od té doby dokázal tyto papoušky odchovat jak uměle, tak pod rodiči.

Dalším soukromým chovatelem, kterému se daří nestory kea rozmnožovat, ale zatím pomocí ručního odchovu, je Jindřich Veselský. Nestoři kea jsou asi jediným druhem papouška, který ve své domovině přežívá ve vysokohorském prostředí se stálou sněhovou pokrývkou. Jsou všežravci, dokáží spořádat jak rostliny a semena, tak i plody, hmyz a malé savce. Na Novém Zélandu je málem vyhubili farmáři, protože nestoři se naučili nalétávat na ovce a vyklovávat jim z hřbetu tukové polštáře. Mnoho zvířat pak uhynulo na infekci. Populace keů poté rapidně klesla z několika set jedinců až na dnešních pět tisíc a nyní je chráněná. Nestoři už nenapadají ovce, ale provádějí různé kousky turistům v horských střediscích, kde dokáží ostrými zobáky ničit zaparkované automobily, ve městech vybírají popelnice a dokonce narušují dopravy, když přemisťují dopravní kužely na stavbách.

Rok nestorů kea v Česku: odchovala je i zlínská zoo, opět se zadařilo i Jindřichu Veselskému

Úvodní foto: Jana Moravcová, Zoo Brno

Předchozí článek

Počet potvrzených ohnisek ptačí chřipky v Česku se už začíná blížit kritickému roku 2017, je jich 33

Dálší článek

Už žádná smrt hlady. Papouškům patagonským z největší kolonie na světě vysadí nové keře a lesy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější