Počet potvrzených ohnisek ptačí chřipky v Česku se už začíná blížit kritickému roku 2017, je jich 33

UVNITŘ TABULKA – Letošní rok bude z hlediska šíření ptačí chřipky v České republice patrně nejhorší v historii. Počet potvrzených ohnisek nákazy v chovech se začíná blížit kritickému roku 2017, kdy jich bylo v Česku celkem 39. Od začátku letošního roku jich Státní veterinární správa (SVS) napočítala 33, přičemž počet zlikvidované drůbeže již přesáhl dosavadní rekordy, když za letošek dosáhl 264 610 jedinců. Minulý týden SVS odhalila dalších pět ohnisek ptačí chřipky, z toho jedno náleželo opět mezi provozy společnosti Perena, která se specializuje na chov pekingských kachen. Šlo již o desátou farmu stejné společnosti, kde testy odhalily přítomnost ptačí chřipky typu H5N8. Nachází se ve Starém Bydžově v Královéhradeckém kraji a veterináři zde museli zlikvidoval devět tisíc kachen.

Společnost Perena měla podle kontroly Krajské veterinární správy Královéhradeckého kraje správně nastavená opatření proti šíření nákazy, muselo však dojít k jejich porušení. Způsob šíření ptačí chřipky mezi jednotlivými provozy je předmětem šetření. Ke konci minulého týdne SVS potvrdila také čtyři ohniska nákazy v soukromých malochovech drůbeže, především slepic. První se nacházelo v obci Třebotov ve Středočeském kraji, kde chovatel nahlásil úhyn devíti z 14 chovaných nosnic. Další ohnisko veterináři potvrdili v obci Vysočany na Tachovsku v Plzeňském kraji, kde na ptačí chřipku uhynula většina z 11 chovaných slepic a kachen. V Ústeckém kraji se ptačí chřipka prokázala v chovu slepic v obci Polerady na Mostecku, kde uhynuly čtyři z pěti nosnic.

Nejvíc případů ve středních a východních Čechách

Zatím posledním potvrzeným ohniskem ptačí chřipky je malochov drůbeže v obci Hodyně na Berounsku ve Středočeském kraji, kde chovatel nahlásil úhyn 10 slepic, jednoho kohouta a jedné kachny. V chovu se nacházelo celkem 40 slepic a 18 kachen domácích. Ve všech případech krajské veterinární správy vymezily okolo ohnisek tříkilometrová ochranná pásma a pásma dozoru o poloměru deseti kilometrů a vyhlásily v nich mimořádná veterinární opatření. U třetiny letošních ohnisek ptačí chřipky již byla odvolána opatření, u 22 ohnisek nadále pokračují (obvykle trvají zhruba šest týdnů, podle vyhlášky ministerstva zemědělství by to nemělo být kratší dobu než 21 dní po vydezinfikování a vyčištění ohniska nákazy, okolo kterého byla vymezena ochranná pásma).

Ptačí chřipka letos stačila zasáhnout chovy v devíti krajích České republiky. Nejvíc ohnisek, celkem devět, se objevilo ve Středočeském a Královéhradeckém kraji (z toho 10 za oba kraje připadá na kachní farmy společnosti Perena). Čtyři ohniska se vyskytla v Jihočeském kraji, tři v Plzeňském, po dvou v Pardubickém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji a po jednom na Vysočině a ve Zlínském kraji.

Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!