Táborská zoo plánuje výstavbu celoročního ptačího domu pro papoušky a bude mít záchranné centrum CITES pro šelmy

Výstavbu nového Ptačího domu pro papoušky připravuje největší jihočeská a zároveň největší tuzemská soukromá zoologická zahrada v Táboře – Větrovech. Umožní jí ti vystavovat ary zelenokřídlé, arakangy a ararauny po celý rok, zatímco nyní je na zimu stěhuje mimo areál do zimovišť. Zároveň si chce podržet prim v podobě jednoho z největších hejn těchto nejčastěji chovaných velkých druhů arů z českých zoologických zahrad. Ty se totiž arů araraun a zelenokřídlých postupně zbavují, protože nejde o ohrožené druhy a komerčně jsou v České republice velmi často chovaní. Postupně tak tyto druhy arů zmizely například z pražské zoologické zahrady nebo ze Zoo Zlín. Jinde, jako například v Zoo Ústí nad Labem nebo v Zoo Ostrava, si je ponechávají. Z velkých zoo jde ale o výjimku.

„Naše zoologická zahrada chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin arů zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Stávající voliéry v Táboře však neumožňují chovat zde tyto teplomilné ptáky po celý rok, chladnější období roku proto tráví na svém zimovišti. To se brzo změní, protože plánujeme postavit velkorysý ptačí dům, kde naši vzácní a ohrožení papoušci naleznou zázemí vhodné pro celoroční pobyt. Odpadne tak nutnost jejich pravidelného převozu,“ těší se ředitel táborské zoo Evžen Korec. V zahradě je nyní možné vidět šest arů zelenokřídlých a dvě ary ararauny, kteří se nachází v horních voliérách. Ptáci však nejsou pohromadě, protože podle ošetřovatele ptáků a plazů Erika Broma vytvořili nečekaný pár, který bylo nutné kvůli agresivitě vůči ostatním oddělit.

Ara zelenokřídlý v táborské zoologické zahradě (Foto: Václav Kučera, Zoo Tábor)

Stavba Ptačího domu začne příští rok, centra pro šelmy už letos

„Máme skupinu čtyř jedinců arů zelenokřídlých napravo, nalevo pak dvě samice, které se harmonizovaly a vytvořily pár. Ary jsou natolik inteligentní, že za nepřítomnosti samce tvoří homosexuální dvojice,“ popsal Erik Brom Českobudějovickému deníku. Kromě arů chová Zoo Tábor také kakaduy molucké, jedny z nejhlučnějších papoušků vůbec, amazoňany žlutokrké, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé či papouška nádherného. Stavbu ptačího domu chce Zoo Tábor zahájit v příštím roce. Nacházet se bude v prostoru pod restaurací v sousedství výběhů velbloudů a lam. „Tato akce je zatím ve fázi projektu, chceme začít stavět příští rok. Ptačí dům je také velkorysá stavba, která nám umožní mít všechny papoušky i přes zimu v zoo, odpadne nám tak každoroční stěhování do zimoviště,“ uvedl ředitel zoo Evžen Korec.

Nedávno pak zoo vyhrála výběrové řízení ministerstva životního prostředí na výstavbu a provozování unikátního záchranného centra CITES pro velké kočkovité šelmy, které v tuzemsku chybí a úřady tak nemají kam umisťovat zvířata zabavená z nevyhovujících soukromých chovů. Stavba začne ještě letos na podzim pod výběhem surikat a spolufinancovat ji bude Státní fond životního prostředí. Její součástí mají být dva velkorysé výběhy o 450 metrech čtverečních s nerezovými sítěmi, přístřešky a bazény. „Tyto stavby v Čechách chybějí, my získáme statut záchranného centra a budeme na záchraně jmenovaných živočichů spolupracovat s Ministerstvem životního prostředí. Aktuálně vybíráme dodavatele stavby,“ vysvětlil Evžen Korec.

Úvodní foto: Zoo Tábor

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. srpna 2023

Dálší článek

STOP pozitivním seznamům zvířat podepsalo již 3336 Čechů. Podpisová místa vznikají v zoo i vinárnách

Nejčtenější