Video novinky ze světa papoušků: modrá mutace ararauny mezi paneláky, invaze kakaduů a chytré budky pro latamy

Pomalu se nám vrací ptačí burzy a chovatelské trhy, proto přesouváme tento nový video seriál z pátku, který bude nadále patřit přehledu blížících se víkendových burz, na čtvrtek. A co v dnešním díle uvidíte? Divokého aru araraunu modré mutace, který volně poletuje ve venezuelské metropoli Caracasu, obrovské hejno kakaduů tenkozobých, jež zaujalo světová média tím, že na jedno odpoledne zcela ovládlo australské městečko Nowra, ale česká média si jejich anglický název „corellas“ vysvětlila tak, že jde o korely. Rozhodně si nenechte ujít záběry unikátní chytré budky pro divoké latamy vlaštovčí, která chrání hnízdící samici před útokem vačic, ale také souboj loriů mnohobarvých s kukačkou na krmítku a kočkující se nestory kaka na Novém Zélandu.

Modrá mutace ararauny na paneláku v Caracasu

O skupinách volně žijících arů araraun ve venezuelské metropoli Caracasu jsme na Ararauně psali opakovaně. V jednom článku jste se mohli dočíst i o jedinci modré mutace, který létá společně s přírodně zbarvenými ptáky do oken a balkonů panelových domů a nechá se přikrmovat od lidí. Populace araraun žijící v Caracasu ale nepochází z přírody, jde o někdejší domácí mazlíčky a ptáky, kteří strávili čas ve speciálním rehabilitačním centru na kraji metropole a poté byli vypuštěni do přírody. Modrá mutace je podle vědců důsledkem příbuzenského křížení v rámci této malé městské populace papoušků.

Invaze kakaduů tenkozobých do australského městečka

Záběry tisíců kakaduů tenkozobých, kteří koncem dubna doslova zaplavili ulice městečka Nowra v australském státě Nový Jižní Wales, jste patrně už viděli v televizním zpravodajství nebo na zpravodajských webech. Média tento jev přirovnávala ke klasickému hororu Alfreda Hitchcocka „Ptáci“, ale takové houfování různých druhů bílých kakaduů v australských městech není zase až tak výjimečné. Česká média, například Novinky.cz, se pak nechala zmást anglickým názvem kakadua tenkozobého („corella“) a referovala o ptácích jako o korelách. Ty však vypadají úplně jinak (a jejich anglický název je „cockatiel“).

Jak speciální budky chrání latamy vlaštovčí

Latam vlaštovčí patří mezi nejohroženější druhy papoušků na světě. Podle posledních odhadů jich ve volné přírodě přežívá už jen okolo tří stovek. Tito nejrychlejší papoušci světa, kteří dokáží v letu dosáhnout rychlosti nad 100 km/h, doplácí na těžbu dřeva v Tasmánii, kde přirozeně hnízdí, a také na invazní vačice, které ročně zlikvidují až 80 procent všech hnízd latamů. Jakmile vačice objeví hnízdní dutinu latamů, sežere snůšku či mláďata i se samicí. Australští ornitologové proto přišli s nápadem na speciální umělé hnízdní budky se zavíracími dvířky, které reagují na světlo, takže jakmile se začne stmívat, uzavřou přístup k samici sedící na snůšce nebo mláďatech a zabrání tak vačici dostat se dovnitř.

Přetahovaná loriů a kukačky na krmítku

Divocí loriové jsou v Austrálii velmi oblíbení a lidé jim velmi často nabízí ovoce a nektar na krmítkách ve svých zahradách. Taková hostina často přiláká i jiné ptáky, jako například kukačku koel, s níž se v následujícím videu pustili do křížku dva loriové mnohobarví. Mimochodem, věděli jste, že v některých oblastech Austrálie úřady zakazují lorie přikrmovat, protože mohou roznášet nemoci přenosné na člověka? Jde především o psitakózu (chlamydie), která má podobný průběh jako těžší chřipka.

Kočkování nestorů kaka

Nestor kea je asi všem dobře známý, velmi inteligentní, aktivní a hravý papoušek původem z Nového Zélandu. Málokdo ale zná jeho příbuzného nestora kaka, který žije také na Novém Zélandu, ale mimo něj se s ním v chovech prakticky nesetkáte. Také nestor kaka dokáže vyvádět pěkné kousky a v inteligenci si s příbuzným keou nezadá. Na videu můžete vidět dva dospělé ptáky, jak si hrají na trávníku v Ngahere Loge na ostrově Oban Stewart. Dokážou se válet po zemi a běhat, aniž by se přitom nějak vzrušovala přítomnost lidí.

Úvodní foto: YouTube.com / Think About

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..