Od pondělí se může obnovit spolková činnost chovatelů, více lidí může do zoo, ale burzy budou stále venku

Chovatelské spolky budou moci od pondělí 17. května obnovit svoji činnost. Podle rozhodnutí vlády již bude možné společné setkávání, a to až 50 osob venku nebo 10 uvnitř budov, ale za předpokladu, že ve vnitřních prostorách budou mít lidé nasazeny respirátory. Venku už tato povinnost neplatí, pokud nejde o exponovaná místa, jako jsou například zastávky veřejné dopravy. Od příštího týdne se také zmírní omezení pro počet návštěvníků, kteří mohou být v jeden okamžik ve venkovních areálech zoologických zahrad. Dosud mohla zoo vpustit do areálu maximálně tolik lidí, kolik odpovídá pětině kapacity jejího areálu. Například pražská zoo tento počet stanovila na čtyři tisíce návštěvníků a o víkendu musela kvůli velkému náporu zájemců na určitou dobu uzavírat své vstupy.

Od pondělí 17. května budou moci být v jeden okamžik areály zoo zaplněné z poloviny, přičemž Zoo Praha stanovila tuto hranici na 10 tisíc lidí. Takový limit jí umožní fungovat prakticky bez omezení. Nadále však platí zákaz vstupu do vnitřních pavilonů a expozic. Naopak od pondělí se otevřou zahrádky všech restaurací, včetně těch v zoo. Zaplnit však mohou maximálně polovinu kapacity míst k sezení a jejich provozovatelé mají zajistit dezinfekci sezení a poskytnout návštěvníkům dezinfekci rukou. Přímo v areálech zoo již nebude nutné nosit respirátory, pokud návštěvníci mezi sebou udrží alespoň dvoumetrový odstup (neplatí pro členy jedné rodiny nebo skupiny, která zoo navštíví společně). Například ve frontách u pokladen ale respirátory nadále nutné budou.

Ptačí burzy a výstavy jsou zpět! 30. dubna skončí jejich celostátní zákaz

Ptačí burzy se vrací, ale zatím ne všechny

Kdy se návštěvníkům otevřou vnitřní pavilony zoo, zatím není jasné. Nejistota panuje i okolo skleníků botanických zahrad, které zatím mohou veřejnost pouštět rovněž pouze do venkovních prostor. A žádná zásadní změna nenastane ani u ptačích burz a výstav. Ty se mohou konat již od prvního květnového víkendu, ale pouze venku a za dodržení protiepidemických opatření, jako je větší rozestup mezi jednotlivými stánky, distanc mezi návštěvníky a povinné respirátory. Nově ale bude možná konzumace občerstvení přímo na místě. Ve vnitřních prostorách se zatím ptačí burzy konat nemohou, takže záleží na organizátorech každé burzy, zda se rozhodnou akci pořádat či nikoli. Před cestou na konkrétní burzu je tedy vhodné informovat se na webových stránkách pořadatele nebo na sociálních sítích, zda se akce skutečně pořádá.

Během uplynulých dvou víkendů již došlo k obnovení tradičních ptačích burz v Hodoníně či Přerově a další burzy se již plánují. Například Výstaviště Kroměříž již potvrdilo pro tuto neděli chovatelské trhy, opět ve venkovním areálu. Naopak chovatelské trhy v Týništi nad Orlicí zatím termín pro poslední květnovou neděli potvrzený nemají (i při loňském jarním rozvolňování protikoronavirových opatření se tato burza obnovila později než ostatní). Objevují se ale i první pozvánky na chovatelská setkání. Například v kempu Dubina u Vysoké Pece na Chomutovsku se 19. června uskuteční třetí ročník setkání majitelů papoušků – domácích mazlíčků a vyznavačů volného letu (reportáž z loňska zde) s přednáškami fotografa Františka Brzáka, jednatelky Společnosti Laguna Magdaleny Žohové a veterinářky MVDr. Veroniky Plhákové z královéhradecké Avianmed.cz.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!