Ptačí burzy a výstavy jsou zpět! 30. dubna skončí jejich celostátní zákaz

Již tento víkend bychom se mohli dočkat prvních letošních ptačích burz, které se dosud nemohly konat kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru a od února též kvůli celostátním mimořádným veterinárním opatřením proti šíření ptačí chřipky. Právě ta ke konci dubna, tedy již tento pátek 30. dubna, odvolá Státní veterinární správa (SVS). A co se týká koronaviru, vláda již oznámila další rozvolňování opatření od pondělí 3. května. Teoreticky tak již tento víkend mohou proběhnout burzy, které se budou konat venku formou trhů. Hromadné akce ve vnitřních prostorách však zatím stále nejsou povoleny a dosud není jasné, kdy se tak stane. Vláda to podmiňuje poklesem počtu nakažených koronavirem na 50 ze 100 tisíc obyvatel týdně.

Hlavním „brzdičem“ ptačích burz ale byla ptačí chřipka, která je podle SVS na ústupu. „Ke konci měsíce skončí celorepubliková mimořádná veterinární opatření kvůli ptačí chřipce; naopak budou nařízena opatření vůči zbývajícím chovům Pereny,“ uvedla SVS s tím, že právě společnost Perena, která se specializuje na chov pekingských kachen, letos představuje největší hrozbu, protože ptačí chřipkou bylo zasaženo již 12 jejích provozů, což je celé třetina potvrzených ohnisek ptačí chřipky v České republice. „Skončí tak například omezení prodeje drůbeže, zákaz svodů, výstav a trhů či zákaz chovat drůbež v evidovaných chovech ve volném výběhu. Opatření zavedená v průběhu února splnila svá očekávání a není třeba je nadále vyžadovat,“ konstatuje SVS.

Třetina ohnisek ptačí chřipky připadá na kachní farmy společnosti Perena. Nové je blízko Bioparku Štít

14 provozů společnosti Perena čekají dva perné týdny

Naopak v chovech společnosti Perena veterinární správa nařídí striktnější opatření, aby se nákaza mezi zbývajícími provozy nešířila. Firmě také hrozí vysoká pokuta za nedodržování nařízení SVS. „V rámci letošní vlny ptačí chřipky se jako nejproblémovější ohniska jeví chovy kachen společnosti Perena. Nákaza se postupem času rozšiřuje do dalších a dalších chovů uvedené společnosti, je tedy více něž pravděpodobné, že se na těchto hospodářstvích pravidla biologické bezpečnosti nedodržují. Z uvedených důvodů povede se společností Perena SVS správní řízení, ve kterém za porušení veterinárního zákona firmě hrozí sankce až do výše dvou milionů korun,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Perena zároveň musela zlikvidovat desetitisíce kachen v zasažených chovech.

Jak se striktnější opatření vůči společnosti Perena projeví navenek? Podle Semeráda nařídí SVS z preventivních důvodů mimořádná veterinární opatření ve zbývajících 14 provozech společnosti, kde se dosud ptačí chřipka neobjevila. Týká se to farem v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji. „Opatření budou spočívat zejména v povinné dezinfekci na vstupech do hospodářství, povinné očistě a desinfekci vozidel vjíždějících do zařízení a dalšího zařízení, striktním užívání pracovních oděvů a obuvi při vstupu do hospodářství a přísné evidenci osob, vozidel a techniky vstupující na farmy a všechna přemístění kachen a násadových vajec pod dozorem místně příslušné krajské veterinární správy,“ upřesnila SVS s tím, že již nyní probíhá ve všech chovech Pereny každotýdenní odběr vzorků a testování na ptačí chřipku.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..