Na návštěvě u Jindřicha Veselského, chovatele arů, nestorů kea a dalších papoušků

UVNITŘ FOTO A VIDEO – O Jindřichu Veselském jste se mohli na Ararauně dočíst v souvislosti s úspěšným odchovem nestorů kea. Tyto chytré novozélandské papoušky získal od dalšího jihočeského chovatele Lubomíra Palkoviče, který si v roce 2008 připsal jejich prvoodchov u nás. Jindřichovi Veselskému se to podařilo o 11 let později a o jeho úspěchu jste se mohli dočíst nejen v chovatelských časopisech, ale i v mainstreamových médiích. Chovatel se Starých Hodějovic u Českých Budějovic se přitom nespecializuje jenom na nestory kea. Jeho srdeční záležitostí jsou především arové, ve svém chovu má ale také kakaduy růžové a amazoňany vějířové. Pokud tedy počítáme jenom papoušky, protože u Veselských je těch zvířat více.

Schované údolí s voliérami

Při příjezdu k Jindřichovi Veselského vás na první pohled zaujme prostředí, ve kterém má umístěný rodinný dům a chovná zařízení pro papoušky. Jde o poměrně hluboké údolí, kterým protéká potok a je ohraničené skálou porostlou trávou a lesíkem a z druhé strany zástavbou dalších rodinných domů. Cesta dolů je poměrně příkrá a v zimě tu není radno zajíždět autem, protože potom by už člověk nevyjel zpátky nahoru. Proč? „Kvůli dětem cestu v zimě neudržuji, chtějí na ní sáňkovat,“ vysvětluje Jindřich Veselský. Parkování tak řeší spíše nahoře nad pozemkem, kde je také zaparkované nákladní auto s plachtou, na které jsou vyobrazení nestoři kea. Jejich chovu se Jindřich Veselský věnuje od roku 2016.

Nestorům chovatel připravil voliéru trojúhelníkového půdorysu, která je ze dvou stran otevřená a ze dvou stran má pevnou stěnu, přičemž je z větší části zastřešená vlnitým plechem. Nestoři mají k dispozici různé hračky a jsou schopni si vyhrát i s dětskými autíčky. Protože jde o velmi temperamentní druh ptáka, potřebuje být neustále něčím zaměstnaný. Chovatel ale musí dát pozor, co jim předkládá k hraní. „Jeden známý svým nestorům dával tenisové míčky, takže se s nimi naučili hrát a když potom zahnízdili, nosili mu vejce z hnízdní nory jako hračku ven,“ směje se Jindřich Veselský. Potom je těžké nestory takového zlozvyku zbavit. Ve Starých Hodějovicích si naštěstí nestoři s tenisovými míčky nehrají, a tak se v roce 2019 podařilo ručně odchovat jedno mládě.

Úspěchy s nestory kea a malými druhy arů

„Od té doby jsem úspěch nezopakoval, takže na další úspěšné hnízdění čekám,“ vypráví Jindřich Veselský a ukazuje hotové zděné zázemí připravovaných voliér, což mělo být původně chovné zařízení pro opice. „Nakonec tu plánuji nové voliéry pro velké druhy arů, které mi ještě chybí: zelené a hyacintové,“ popisuje chovatel. Na opice prý ale také dojde, jen budou umístěné někde jinde. Arům vybudoval Jindřich Veselský voliéry přiléhající k jednomu křídlu rodinného domu, kde původně plánoval pokojíčky pro děti. Jde o devět větších voliér, které se tyčí od země do výšky 2,5 metru a nad nimi jsou závěsné klece pro menší druhy arů, které ústí do zázemí v podkroví. Celkem je v obou řadách voliér deset druhů arů: dole jde o ary zelenokřídlé, ararauny, kanindy, červenouché, vojenské a žlutokrké, nahoře o ary marakány, rudobřiché, červenoramenné a horské.

„Zatím se mi daří odchovávat malé druhy arů, u velkých na úspěch teprve čekám,“ konstatuje Jindřich Veselský. Je to zkrátka běh na dlouhou trať, protože velcí arové dospívají až po pátém a nezřídka až sedmém nebo desátém roce. Ale jakmile zahnízdí, většinou pak už odchovávají pravidelně. Arové u Jindřicha Veselského jsou ve vynikající kondici, mají nádherné peří a vypadají spokojeně. Návštěvy se nebojí, naopak – přilezou na čelní pletivo a zvědavě se koukají, občas zakřičí. Jak na takový křik reagují jiné, nechovatelské návštěvy? „Je to různé,“ říká Jindřich Veselský. „Někteří lidé říkají, jak to můžu vydržet a rychle mizí, jiným se to líbí.“ Ovšem ve voliérách nejsou pouze arové. V krajních výletech vidíme amazoňany vějířové a kakaduy růžové. Ti jsou mladí a je jich více pohromadě, aby se přirozeně rozpárovali.

Plány? Zkompletovat kolekci arů a chov opic

Sedíme na zahrádce před rodinným domem a skrze prosklené dveře nás pozorně sleduje lysá „divnooká“ kočka, kterou si Jindřich Veselský nechal dovézt až z ruské Jaroslavle. Vlastně hned dvě, a protože jde o opravdovou raritu, hned o nich natočila reportáž Jihočeská televize. Ale to nestačí, chovatel nám na chvíli přináší ukázat metrového varana, kterému se nechtěná prohlídka moc nelíbí, a tak majitele kousne. U Veselských zkoušeli chovat i zakrslé kozy, které prolézali skaliska za rodinným domem. „Ukázalo se ale, že tráva na skalách má jen velmi tenkou vrstvu drnu, takže ji kozy velice rychle likvidovaly a narušovaly skálu. Tak jsme je nakonec museli dát pryč,“ vypráví Jindřich Veselský a ukazuje, kde plánuje vybudovat velký skleník a za ním přeci jenom chovné zařízení pro opice.

Plánů má Jindřich Veselský mnoho: zkompletovat dostupné druhy arů, z nichž mu kromě zelených a hyacintových chybí už jen arakangy, malí a amazonští (kumanští). Zpevnit břeh potoka, který má tendenci se při velkých deštích vylévat z koryta, a zaplavil by tak plánovaný skleník i voliéry pro největší druhy arů. „Kvůli tomu nechci budovat jezírko, které mi tu každý radí. První velká voda by mi ho zničila,“ vysvětluje. I tak je těch plánů požehnaně a jejich realizace zabere hodně času, sil i peněz. Držíme palce, aby se vše podařilo!

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..