Křížem krážem po českých zoo: „kapesní“ jihočeská Zoo Dvorec

S blížící se letní sezónou vám přinášíme nový nepravidelný seriál Ararauny, v němž postupně navštívíme všechny zoologické zahrady v České republice a také některé u našich sousedů. Věděli jste, že u nás existuje okolo třiceti zoologických zahrad s licencí od ministerstva životního prostředí? Naprostá většina z nich chová i papoušky a další exotické ptáky. V našem seriálu se ale nezaměříme jen na ně, i když samozřejmě upozorníme, které opeřence byste si v dané zoo rozhodně neměli nechat ujít. Každá zoo je něčím specifická a v něčem vyniká. I na to vás upozorníme. Začínáme na jihu Čech v jedné z nejmenších zahrad – Zoo Dvorec.

Jak se tam dostat

Zoologická zahrada Dvorec se nachází asi 15 km jihovýchodně od Českých Budějovic mezi Borovany a Trhovými Sviny. Nejsnadněji se tam dostanete autem od Českých Budějovic nebo Třeboně (zoo má vlastní placené parkoviště). Přímo u zoo není zastávka žádné veřejné dopravy, nejbližší autobusová zastávka je zhruba kilometr na odbočce Borovany, Dvorec (spoje jezdí z Českých Budějovic a Trhových Svin). Dojet se dá také vlakem do Borovan, které leží na trati z Českých Budějovic do Českých Velenic. Odtud je to ale pěšky další tři kilometry.

Co stojí vstupné

Dospělého vyjde návštěva Zoo Dvorec na 180 korun, děti od 3 do 14 let zaplatí 80 Kč. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 440 Kč, důchodci mají zlevněný vstup 120 Kč, ZTP pak 60 Kč. Placené parkoviště vyjde pro osobní automobil na 20 Kč, autobus 50 Kč. Zahrada nabízí také roční permanentky, a to pro jednoho dospělého za 690 Kč, pro rodinu s jedním dítětem za 1590 Kč, pro rodinu s dvěma dětmi za 1690 Kč, pro rodinu s třemi dětmi za 1790 Kč a pro jednoho dospělého a jedno dítě za 890 Kč.

Jak vypadá areál

Vchod do zoo ústí přímo u silnice vedoucí z Borovan do Trhových Svin a na první pohled zaujme rákosovou stříškou podobnou té, kterou má u svého vchodu Zoo Jihlava (ale mnohem větší). Areál je poměrně malý a podlouhlý, celkově se zahrada rozkládá na šesti hektarech. Pohodovým tempem se dá projít za necelé dvě hodiny, ale určitě zde můžete strávit mnohem více času, pokud jste například milovníky šelem nebo hadů. Prakticky hned za vchodem se nachází první voliéry a klece, i když u té první jsme ke konci dubna zrovna neměli štěstí a velcí arové zelenokřídlí a ararauny ještě byli v zimovišti. Hned za nimi ale vyhlížel serval svoji porci kuřecího masa a nechal se pěkně vyfotit.

Dvorecká zoo se rozhodně nespecializuje na ptáky, ale to neznamená, že byste tu na žádné opeřence nenarazili. Jen několik metrů od vchodu do zoo se po levé straně nachází velká voliéra s hejnem ibisů posvátných, dvěma pelikány bílými a zoborožcem šedolícím. Mimochodem, voliéra sousedí s výběhem nosálů červených, které s ibisy posvátnými pojí jeden aktuální problém, a to že jsou na evropském seznamu invazních druhů. To znamená, že je od příštího roku nebude možné v zajetí rozmnožovat a chovatelé i zoo by měli zvířata oddělit podle pohlaví. Ve Dvorci ale doufají, že od ministerstva získají výjimku a hejno ibisů posvátných budou moci nechat pohromadě.

Z ptačích obyvatel zoo určitě zaujme jeřáb královský a také nandu pampový, další adept na invazní druh, který způsobuje velké problémy zemědělcům v části Německa (kdo by to byl řekl, že?). Ze zoborožců zahrada chová také jeden z nejčastějších druhů v zajetí, zoborožce křiklavého. Vzhledem k velikosti zoo určitě zaujme, že zde mají hrocha obojživelného. „Hrochárium“ je ovšem poněkud malé a hroch ho poměrně brzy znečistí trusem, takže se uvnitř nedá příliš dlouho vydržet. Přes letní sezónu má ale hroch možnost vyjít do venkovního výběhu, kde má také umělé jezírko (v době naší návštěvy ještě nenapuštěné).

Z uzavřených ubikací a voliér mají asi největší prostor v celé zoo šimpanzi, jejichž expozice se vyjímá uprostřed zoo a přiléhá k ní pískoviště se surikatami. Z venkovní části expozice mají šimpanzi pěkný výhled na protilehlé expozice šelem, především pak lvů a psů hyenovitých. Z kočkovitých šelem v zoo narazíte i na levharty a rysy. Z psovitých pak na vlky a šakaly. Vedle vlčího výběhu vzniká zcela nový projekt africké vesničky, kde vyrůstá domorodá chýše a v jejím okolí budou africká zvířata jako serval, cibetka nebo plameňáci. Ty si Zoo Dvorec dovezla ze Safari parku Dvůr Králové nad Labem a nebylo to prý vůbec jednoduché.

Zadní část zoo tvoří větší výběhy pro africká a jihoamerická zvířata, například lamy, buvoly, velbloudy či bizony. Návštěvník se může podívat i do stájí, kde jsou v jednotlivých kójích zebry, pakoně, přímorožci a antilopy losí (na sezónu se zvířata přesouvají do venkovních výběhů). Na zoologickou zahradu to je poněkud neobvyklá podívaná a rozhodně doporučujeme dodržovat upozornění na tabulkách, že přibližování k mřížím je nebezpečné. Přímo u stájí je výběh pro hyeny a na samém konci zoo je část věnovaná domácím zvířatům. Při návratu k východu určitě neminete domeček s drápkatými opičkami, které jsou přes sklo velmi kontaktní a nechají se fotit (alespoň tedy u tamarína pinčího to platilo).

Co jinde neuvidíte

Minimálně z hlediska českých zoo má ta dvorecká naprosto největší chov jedovatých hadů, konkrétně pak kobry a mamby. Jejich terária jsou umístěná v samostatné místnosti přístupné hned od vchodu zoo, když se vydáte ostře doprava a projedete kolem zahrádky místního občerstvení. Nejprve narazíte na prosklené terárium s krokodýly nilskými a sousední klece s kaloni. Dočasně jsou tu v klecích i afričtí ptáci. A hned naproti krokodýlům je vstup do pavilonu jedovatých hadů, jichž je ve Dvorci opravdu nespočet. Přes 20 druhů kober, a kromě zmíněných mamb také exotické zmije gabunské. Další exkluzivitou v rámci českých zoo je skupina paviánů babuiny.

Občerstvení

V celém areálu je jeden stánek s rychlým občerstvením, nebo spíše restaurace, v níž si lze objednat nejen nápoje, ale i teplá jídla. Posezení je jak uvnitř, tak venku na zahrádce kryté slunečníky. Uprostřed areálu poblíž výběhu lam je také dětské hřiště a stánek se suvenýry.

Jak mají otevřeno

Zoo Dvorec má otevřeno celoročně. Hlavní sezóna je od dubna do srpna, kdy je otevírací doba od 9 do 18 hodin. Během září a října zahrada zavírá již v 17 hodin a od listopadu do března je otevřeno jen o víkendech, státních svátcích a prázdninách od 11 do 16 hodin.

ANKETA: Ohodnoťte Zoo Dvorec známkou jako ve škole:

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..