Papoušci, jejich venčení a srazy volnoletců ve světle zákona na ochranu zvířat proti týrání

Od 1. 1. 2022 platí novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. V této souvislosti se zejména na sociálních sítí objevila řada informací, že novela zakazuje venčení papoušků na kšírách, srazy vyznavačů volnoletectví etc., pod dokonce pohrůžkou pokuty, vězení, či dokonce odebrání zvířete (viz screenshot níže). Oslovil jsem proto letos v únoru Státní veterinární správu (dále jen SVS), která v dané problematice je kontrolní a správní orgán. Po mnoha urgencích jsem v 5. května (sic!) obdržel odpověď, ze které vyjímám (pod obrázkem):

1. Venčení papoušků

Papoušci nepatří do skupiny zvířat, u kterých by bylo zakázáno venčení mimo prostory určené k místu chovu (případně k veřejnému vystoupení), procházka byť s papoušky narozenými po 1. 1. 2022 tedy není v rozporu se zákonem. Dle Státní veterinární správy České republiky se naopak jedná o nadstandardní zlepšení podmínek welfare u zvířat držených jinak v zajetí na omezeném prostoru. Zdroj Zdroj

Nelze jinak než s názorem SVS naprosto souhlasit. Tedy nemusíte se bát žádného postihu, naučte papouška na kšíry a při dodržení všech zásad bezpečnosti zvířete jej berte na procházky ven. Nepochybně se mu to bude moc líbit.

2. Srazy volnoletců

2a. Neveřejné srazy volnoletců

Jak plyne z odpovědi SVS neveřejné srazy volnoletců, které nebudou mít znaky veřejného vystoupení popsané v § 8 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb., nebudou ze strany SVS nikterak postihovány.

2b. Veřejné srazy volnoletců

Z odpovědi SVS vyplývá: „Pokud se jedná o Váš dotaz, zda se u Vámi uvedených akcí (srazů vyznavačů tzv. volného létání papoušků) bude jednat o veřejné vystoupení, záleží na charakteru a průběhu konkrétní akce, tedy na tom, zda bude akce vykazovat znaky veřejného vystoupení popsané v § 8 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb.: „Veřejným vystoupením se rozumí jednorázové nebo opakované provádění činnosti se zvířetem nebo zvířaty chovatele, které je přístupné veřejnosti, a to i prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, za účelem výchovy, vzdělávání, reklamy, soutěže nebo za účelem podnikání, nebo činnost, při které vznikne doklad o zvířeti, který je hodnocením jeho vzhledu, výkonu nebo určitých vloh; za veřejné vystoupení se nepovažuje svod zvířat1c).“

Je na místě nutno konstatovat, že i přes nabytí účinnosti zákona 246/1992 Sb., SVS i po 5 měsících platnosti, zjevně tápe s jeho aplikací. Každý čtenář těchto řádků nepochybně byl, či brzy bude, na srazu volnoletců, a moc dobře ví, že se v žádném případě a za žádných okolností nejedná o veřejné vystoupení ve smyslu § 8 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb.

Doslova a do písmene papoušci na srazu volnoletců nejen létají, kdy se jim chce, ale zejména kam se jim chce. Často okupují stromy v blízkém okolí na povely majitelů „k noze“ často vůbec nereagují a přiletí buď před stmíváním, nebo když mají hlad. Nejedná a nemůže se jednat o „veřejné vystoupení“, že papoušci na povel tahají lístečky z klobouku, či dělají kotrmelce. Zcela učebnicovým příkladem je právě moje úžasná Laura, která ač ji to výslovně a kategoricky již devět let zakazuji, loví běžce a cyklisty a těžko lze hovořit, že tak činí v zájmu reklamy, či za účelem podnikání.

Je veskrze pozitivní, že SVS nechce volnoletce nikterak perzekuovat, či omezovat, protože si je vědomo, že volnoletectví je založeno na doslova „čisté lásce“, tedy vztahu mezi papouškem a jeho majitelem.

Srazy majitelů volně létajících papoušků se chystají například 16. až 19. června 2022 ve Vysoké peci a 4. srpna 2022 na Krásném u Šumperka. Jelikož většina majitelů papoušků nemá zajištěné hlídání svých opeřených mazlíčků, když půjdete v uvedených dnech okolo, jistě volně létající papoušky zahlédnete.

Fotografie: autor

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 6. až 8. května 2022

Dálší článek

Křížem krážem po českých zoo: „kapesní“ jihočeská Zoo Dvorec

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější