Obrazem: Unikátní chov zoborožců u Čestmíra Drozdka v Českém Rudolci

Reportáž z návštěvy u Čestmíra Drozdka, chovatele zoborožců, vzácných papoušků, sov a dalších exotických ptáků, zaujala čtenáře Ararauny natolik, že jsme se rozhodli vydat pokračování. Minulý týden se nám do článku nevešly všechny zajímavé fotografie ze soukromého ptačího parku v Českém Rudolci, zejména pak z haly, kterou obývají výhradě zoborožci. Čestmír Drozdek jejich voliéry vyzdobil bujnou vegetací tak, že připomínají přírodní biotop zoborožců. Obslužná chodba vede bývalým odvodňovacím kanálem a vůči ptákům ve voliérách je v podhledu, takže se zoborožci zbytečně neplaší. Navíc mají šanci uniknout před zvědavými návštěvníky do prostoru nad jejich hlavami, kam není z chodby vidět.

Vymakané přírodní interiéry voliér

U zoborožců je výhoda v tom, že vegetaci uvnitř voliéry neničí jako papoušci, takže zasazené stromy a keře vydrží, aniž by je ptáci okousali. Hala, v níž má Čestmír Drozdek tyto úchvatné opeřence, si proto v ničem nezadá s nekrásnějšími ptačími parky na světě. Zoborožci se mohou cítit jako ve volné přírodě, což ještě umocňuje fakt, že část živočišné potravy si mohou reálně lovit. „Moc jim chutnají sarančata, která jim vypouštíme živá do voliéry a oni si je potom sami loví. Do každé voliéry jich vždycky hodíme hrst a oni se rozlétnou po celém výletu,“ popisoval Čestmír Drozdek při nedávné návštěvě členů ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Myší holata a jednodenní kuřata dostávají zoborožci zabitá, naopak živá mají k dispozici nejen sarančata, ale zofobasy – larvy potemníka brazilského.

Arové se budou brzy stěhovat do nového

Chov arů je u Čestmíra Drozdka poměrně nový. Jak říká, sám těmto velkým papouškům příliš neholduje, ale líbí se jeho ženě a dceři, kterým postupně pořídil dva páry arů hyacintových, čtyři páry arů zelených, dva páry arů červenouchých, dva páry arů zelenokřídlých a také křížence araraun a arů zelenokřídlých. Jejich voliéry se nachází ve vnitřních prostorách jedné z ptačích hal, ale arové se budou snad již letos stěhovat do nového – samostatných voliér s venkovními výlety, aby se dostali na déšť a slunce.

Na návštěvě u Čestmíra Drozdka, chovatele vzácných zoborožců, papoušků a sov

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..