UVNITŘ TABULKA – Takřka 30 tisíc papoušků vyvezli v loňském roce čeští chovatelé do zemí mimo Evropskou unii. Vyplývá to z výroční zprávy CITES, kterou zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Ve skutečnosti z Česka do třetích zemí putovalo ještě více papoušků, protože statistika neobsahuje čtyři druhy papoušků, které nejsou zařazeny do žádné z příloh CITES: andulku vlnkovanou, korelu chocholatou, agapornise růžohrdlého a alexandra malého. To jsou zároveň nejčastěji vyvážení papoušci, kterých se exportuje největší množství. I tak statistika zveřejněná ministerstvem obsahuje zajímavá čísla. Mimo čtyři zmíněné druhy se loni z Česka nejvíce vyvezlo papoušků zpěvavých (6202) a rosel pestrých (6126).
Celkem pak šlo o 29 935 papoušků, kteří směřovali především do zemí Blízkého východu, Asie a Velké Británie. Kromě zmiňovaných „šampionů“ šli na export často také mníšci šedí (2778), kakariki rudočelí (2257), kakariki žlutočelí (2076), rosely penant (1756), agapornisové fišeri (1625) a agapornisové škraboškoví (1539). Z dat bohužel nelze zjistit, v jakém poměru byli přírodně zbarvení ptáci a barevné mutace, které se vyvážejí nejčastěji. U arů se ukazuje, že největší zájem je o hybridy, tedy křížence. Ze 106 zástupců velkých a malých druhů arů exportovaných loni z České republiky do zemí mimo EU bylo hned 56 arů harlekýnů, tedy kříženců ary ararauny a ary zelenokřídlého.
Nestor kea do Iráku, tricha orlí do Venezuely
O křížence velkých arů je zájem především v Asii a tomu odpovídají i destinace, kam ptáci z České republiky směřovali: Bangladéš a Srí Lanka. V tuzemsku se dokonce na odchov kříženců arů a jejich export do Asie specializuje hned několik chovatelů. Mezi vyváženými druhy papoušků se loni objevily i některé vzácnosti. Například alexandr dlouhoocasý vyvezený do Švýcarska (a další ptáci téhož druhu dovezeny ze Švýcarska k nám), kakadu přilbový vyvezený do Bangladéše (v tomto případě šlo ale o reexport z Německa přes Českou republiku), nestor kea vyvezený do Iráku, kakaduové inka reexportovaní ze Španělska a Holandska do Venezuely a z Rakouska do Pákistánu či dva v Česku odchovaní trichové orlí vyvezení do Venezuely.
Za zmínku stojí i zajímavé dovozy papoušků z třetích zemí do České republiky, kterým se Ararauna.cz věnovala v samostatném článku v polovině června. Pražská zoologická zahrada si loni v prosinci dovezla z Velké Británie samici ary kobaltového a ze Spojených arabských emirátů tři zabavené samice dvojzoborožce nosorožčího. Z nich si bude vybírat samec z dlouholetého chovného páru pražské zoo. Loni začátkem hnízdní sezóny totiž uhynula zasloužilá samice dvojzoborožce nosorožčího, která se s 16 mláďaty odchovanými v Zoo Praha stala světovou rekordmankou. „Chovný samec bude mít možnost výběru nové samice díky importu tří samic z konfiskace ve Spojených arabských emirátech,“ potvrdila Zoo Praha ve výroční zprávě o hospodaření za loňský rok.
Jaké papoušky si loni Češi dovezli z ciziny? Aru kobaltového, kakaduy brýlové, trichy orlí…
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
2 Comments
Zdravím mám dotaz co s tolika ptáky dělají. Děkuji Strouhal
Prodávají je.