Zajímavé statistiky dovozu exotických zvířat zveřejnilo v rámci výroční zprávy CITES za rok 2022 české ministerstvo životního prostředí. Vyplývá z nich, že do České republiky byl loni dovezen mj. jeden ara kobaltový z Velké Británie (pravděpodobně do Zoo Praha, kde do loňska byli tři jedinci tohoto druhu, z toho dva ve veřejné expozici). Šlo o dvanáctiletou samici. K dovozu došlo na samém sklonku loňského roku, a tak se tento import neprojevil ve statistice CITES k 31. prosinci 2022, kterou v lednu zveřejnil web Ararauna.cz. V Británii je pouze jedna skupina arů kobaltových, která pochází ze soukromého chovu Harryho Sissena. Ptáci byli už před lety zabaveni celníky a letos je získala zoologická zahrada Paradise Park v Cornwallu.
Do České republiky loni putovalo i deset kakaduů brýlových z Thajska, šest eklektů různobarvých z Indonésie, jeden alexandr růžový z Jihoafrické republiky, 19 alexandrů rudohlavých z Jihoafrické republiky, tři alexandři velcí ze Spojených arabských emirátů, dva alexandři dlouhoocasí ze Švýcarska, čtyři madové černoramenní z Indonésie a dva mazlíčci ze Spojených států: ara ararauna a pyrura zelenolící. Kromě papoušků stojí za zmínku i importy tukanů. Loni bylo do České republiky dovezeno 14 tukanů obrovských z farmového chovu v Argentině, a ze stejného zdroje také čtyři tukani bělolící. Pátý putoval ze Švýcarska přes Českou republiku na Slovensko. Ze Spojených arabských emirátů do Česka putovaly i tři samice dvojzoborožce nosorožčího.
Češi loni vyvezli mimo EU přes 23 tisíc papoušků CITES. Nejvíce papoušky zpěvavé a rosely pestré
A kam se od nás vyváží papoušci? Do Asie i Jižní Ameriky
Tradičně silnější byl vývoz papoušků z České republiky do zemí mimo Evropskou unii (přesným číslům se budeme brzy věnovat v samostatném článku). Dva kakaduové molučtí a jeden kakadu žlutolící putovali do Venezuely, pět arů vojenských do Velké Británie, 30 kříženců arů harlekýn (ara ararauna x ara zelenokřídlý) do Bangladéše a dalších 26 na Srí Lanku, pár kakaduů přilbových do Bangladéše, po čtyřech kakaduech inka do Pákistánu a Venezuely a dva na Srí Lanku. Do Venezuely se vyvezlo i 18 kakaduů bílých a čtyři kakaduové žlutočečelatí. Čtyři nestoři kea směřovali z Česka na Srí Lanku. Tři odchovaní alexandři dlouhoocasí (1,2) putovali do Švýcarska, dva odchovaní trichové orlí na Srí Lanku. Z dalších exotů například dvě turaka chocholatá do Venezuely.
Početně nejvíc se loni z Česka vyvezlo papoušků zpěvavých, rosel penant a pestrých, mníšků šedých či různých druhů alexandrů. Početně to bylo o něco více než v roce 2021, kdy bylo z Česka vyvezeno 23 515 papoušků v 58 druzích. Statistika ovšem nezahrnuje čtyři druhy vyjmuté z CITES: andulku vlnkovanou, korelu chocholatou, alexandra malého a agapornise růžohrdlého. A v číslech nejsou zahrnuty ani přesuny papoušků mezi členskými státy Evropské unie. Andulky, korely, alexandři malí a agapornisové růžohrdlí patří mezi nejčastěji vyvážené papoušky, takže celkové číslo exportovaných ptáků by bylo výrazně vyšší (jenom do Kataru se v roce 2019 vyvezlo z Česka na 40 tisíc papoušků).
Češi opět mohou prodávat papoušky do Kuvajtu. V roce 2019 jich tam vyvezli 40 tisíc
Přesné počty papoušků, kteří byli vyvezeni v roce 2022 z České republiky mimo EU, zveřejní Ararauna.cz příští týden
Úvodní foto: ACTP, Wikimedia Commons / rafa_uoc, Christian Paul Stobbe, Bioblib.cz / Johannes Pfleiderer
2 Comments
Ten kobalťák rozhodně není v zoo Praha ale v soukromém chovu, podrobnosti si nechám pro sebe.
Fakt? A co říkáte této větě ve výroční zprávě Zoo Praha za rok 2022: „Velmi důležitý byl rovněž import samice ary Learova z Harewoodu, který proběhl na konci roku.“