Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

6379 podpisů proti vzniku celoevropského pozitivního seznamu zvířat. Akce bude pokračovat i příští rok

Nesouhlas se vznikem celoevropského pozitivního seznamu zvířat, který by obsahoval druhy povolené pro soukromý zájmový chov, vyjádřilo prostřednictvím podpisové akce organizované chovateli exotického ptactva a terarijních zvířat již 6379 Čechů. Evropská komise mezitím uzavřela přijímání přihlášek do veřejné soutěže o realizátora studie vhodnosti a proveditelnosti takového celounijního seznamu. Vítěze hodlá vybrat do konce letošního roku, přičemž zvolená společnost bude mít 19 měsíců na přípravu vysoutěženého dokumentu. Podpisová akce proti vzniku celoevropského pozitivního seznamu zvířat tak bude v České republice pokračovat i v příštím roce. Získané podpisy organizátoři předají v rámci konzultace právě společnosti, která bude zpracovávat studii proveditelnosti takového seznamu.

Podpisy pod protest proti zavedení celounijního pozitivního seznamu zvířat začaly ve velkém přibývat po letních prázdninách, s příchodem sezóny podzimních výstav a chovatelských burz. Jenom za poslední dva měsíce se podařilo získat přes tři tisíce nových podpisů a další přibývají. Nejnověji bude možné podpisovou akci podpořit na výstavě EXOTIKA, která se uskuteční od této středy 25. října do neděle 29. října na Výstavišti Lysá nad Labem. Již dnes pak proběhne v Poslanecké sněmovně celodenní konference Budoucnost zájmového chovu v České republice, kterou pořádá poslankyně Nina Nováková (KDU-ČSL). Otázce pozitivních seznamů zvířat a další regulace zájmových chovů bude věnovaný druhý blok, v němž mají svůj postoj k seznamům prezentovat i čeští politici.

Nepravdivé argumenty aktivistů ohledně šíření zoonóz

V bloku vystoupí organizátoři obou podpisových akcí proti vzniku celounijních pozitivních seznamů zvířat. Za podpisovou akci, která odstartovala letos v červnu a je jí věnovaný tento článek, to bude předseda Terarijní společnosti Praha Petr Kodym a konzultant této společnosti Petr Roth, za petici pořádanou lidmi okolo poslankyně Niny Novákové předsedkyně petičního výboru Lenka Šíšová ze společnosti Zoorekvalifikace, dále pak advokát Josef Brož, profesor Milan Damohorský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a zástupci ministerstev životního prostředí a zemědělství. Prezentující budou hovořit o tom, kdo a proč mluví za práva zvířat, jak kvalitní je legislativa regulující oblast chovatelství, ochranu fauny, regulaci obchodu s ohroženými druhy (CITES), ochranu zvířat před týráním a veterinární péči.

Důležitým bodem bude také otázka šíření zoonóz a invazních druhů. Právě zoonózami argumentují západoevropské aktivistické organizace při prosazování celounijního pozitivního seznamu zvířat, používají přitom ale nepřesné a schválně upravené informace. Podrobněji jejich argumentaci rozebral Petr Kodym z Terarijní společnosti Praha, který profesně působí v oddělení zoonóz Státního zdravotního ústavu. Obdobnou přednášku pronesl také na setkání zástupců obou protestních akcí proti pozitivním seznamům zvířat, která se konala 10. září v ústředí Českého svazu chovatelů v Praze. Dnešní konference v Poslanecké sněmovně se bude také zabývat podporou rozvoje právního vědomí běžného chovatele, srozumitelnosti a snadné aplikovatelnosti právních předpisů, ale také chybějící nebo zastaralé legislativě.

Úvodní obrázek: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. října 2023

Dálší článek

Jak připravit papoušky ve voliérách na zimu?

Nejčtenější