UVNITŘ FOTO A VIDEO – Klesající teploty a proměnlivé počasí věští brzký příchod zimy nebo alespoň podzimních plískanic. Pro chovatele papoušků to znamená připravit ptáky ve voliérách na nejkomplikovanější část roku, kdy je třeba maximálně dbát na jejich komfort a zdraví. Celoročně se dají ve venkovní voliéře bez uzavíratelného zázemí chovat jen některé druhy papoušků, které pochází z podobných klimatických podmínek, jaké jsou u nás. Tedy především řada australských druhů, ale také nestor kea, což je jediný druh papouška, který běžně žije ve vysokohorských podmínkách na sněhu, nebo například kogna smaragdový, který obývá nejjižnější cíp Jižní Ameriky. I tyto druhy je ale třeba na zimu připravit.
Závětří ve venkovních výletech
Ať chováte papoušky zvyklé na zimu či teplomilné druhy, všem je třeba venkovní voliéru na zimu upravit. Důležité je především závětří, kde se mohou schovat před silným a studeným větrem, ale také sněžením. Ani ve volné přírodě by papoušci dlouho neposedávali na silném studeném větru, jenže tam mohou uletět kamkoli na příhodnější místo. V zajetí jim ho musíme vytvořit, jinak hrozí, že ptáci prochladnou a onemocní. Mnozí chovatelé například na zimu připevňují na pletivo makrolon nebo igelit, aby zmírnili účinky větru. Česká republika mí sice v posledních letech poměrně mírné zimy, počasí ale vykazuje stále větší výkyvy a není výjimkou, že z ničeho nic přijde silně mrazivý týden. Chovatel by na to měl být připraven.
Pozor na průvan v zimovišti
Pouštět papoušky z vyhřívaného zimoviště do venkovních voliér je dobré i během zimních měsíců. Jednak se dostanou na přímé slunce, které nutně potřebují pro správný vývoj peří a celkově dobrou kondici, ale především se vyvětrají vnitřní prostory zimoviště, které jinak bývá po většinu dne uzavřeno, aby z něj neunikalo teplo. Papoušci by měli mít možnost kdykoli se z venkovní voliéry vrátit zpět do vyhřívaného prostoru. Dost opomíjeným problémem je ale průvan, který vzniká uvnitř zimoviště po dobu, co jsou otevřená okna do venkovních výletů. Abyste eliminovali negativní vliv průvanu na papoušky, mějte ve vnitřních voliérách bidla umístěná nad průletovými okny, aby papoušci neseděli přímo v průvanu. Ve větrnějších a chladnějších dnech je také dobré omezit dobu, po kterou jsou průletová okna otevřena.
Vytápění vnitřních voliér
Bez vytápění se neobejde žádné zimoviště papoušků, zvláště pak u tropických druhů. Ale i méně choulostiví ptáci si zaslouží nebýt po celou dobu ve vymrzlém prostředí, nemluvě o tom, že pokud se takové zimoviště nevytápí alespoň na minimální teplotu, hrozí, že se v něm začnou tvořit plísně, kterých se poté chovatel horko těžko zbavuje. Ale tento problém může nastat i v zimovišti, kde se topí na komfortní teploty pro tropické druhy. Proto je třeba zajistit cirkulaci vzduchu a zimoviště pravidelně také větrat a umožnit ptákům vylétnout si ven (za předpokladu, že se mohou kdykoli sami dobrovolně vrátit do tepla vnitřní části voliér).
Stříška nad částí venkovních voliér
I když většina papoušků zimu nijak nemiluje, rádi občas v zimních měsících posedávají na bidlech poblíž průletového okna, kudy na ně sálá teplý vzduch ze zimoviště. Nebudou tak ale vysedávat v případě, že na ně může shora pršet nebo sněžit. Proto je dobré jim část venkovní voliéry přilehlou k vnitřnímu zázemí zastřešit. V létě může tato stříška tvořit příjemný stín a od podzimu do jara slouží jako ochrana před promoknutím. Stačí umístit na strop voliéry makrolon nebo jiný, nejlépe průhledný materiál, který místo příliš nezastíní. Někteří chovatelé zastřešují celé venkovní voliéry, ale to je naopak škoda, protože tím snižují intenzitu slunečního světla a možnost, aby se papoušci mohli koupat v dešti, což všichni milují.
Včasné zavírání vnitřních voliér
Pouštění papoušků do venkovních voliér i přes zimní měsíce, včetně dní, kdy venku leží sníh, je dobré, ale nesmí se přitom zapomínat, že by ptáci neměli prochladnout. Proto by neměli mít přístup do venkovních výletů po celý den, jako tomu je od jara do podzimu. Ideální je vypouštět je až po poledni a venkovní výlety uzavírat nejpozději za soumraku. Papoušci většinou venku stráví jen několik desítek minut a poté se sami vrátí do vytápěného zimoviště. Může se ale stát, že se nějaký pták venku „zapomene“ a za tmy ho můžete přehlédnout. Pokud by zůstal přes noc venku a mrzlo by, následky by mohly být fatální. Dobu vypouštění papoušků do venkovních voliér je třeba uzpůsobovat konkrétnímu počasí a venkovním teplotám. Když je slunečno a příjemně, může být delší, při sychravém počasí a mrazu stačí třeba jen půlhodina, nebo ptáky raději nevypouštějte vůbec.
Foto a video: Jan Potůček, Ararauna.cz