Novoroční ohňostroje vyhnaly z brazilského města 80 % arů araraun. Opustili i mladé v hnízdech

UVNITŘ VIDEO – Hlasité oslavy příchodu Nového roku v brazilském městě Campo Grande vyplašily místní populaci arů araraun natolik, že 80 procent ptáků ulétlo před ohňostroji do širokého okolí. Papoušci dokonce opustili hnízda s mláďaty a jen pozvolna se vrací zpátky, aby se ujistili, že pyrotechnické hrátky místních obyvatel již nadobro skončily, upozornila brazilská televize Globo na webu g1.globo.com. Campo Grande je proslulé silnou městskou populací arů araraun, jež podle odhadů institutu Arara Azul čítá až 600 ptáků. V centru města se běžně vyskytuje okolo 40 araraun, ale po silvestrovských a novoročních oslavách ornitologové napočítali pouhých šest papoušků.
„Pokud se procházíte ulicemi Campo Grande, možná jste zaznamenali dramatický úbytek papoušků, kteří se tu nacházeli před silvestrovskými oslavami. Arové mají velmi dobře vyvinutý sluch a stejně jako další zvířata, která žijí ve městech, prchli před ohňostroji,“ uvedla televize. Podle institutu Arara Azul bylo během loňského roku v Campo Grande potvrzeno 81 obsazených hnízdních dutin, v nichž se vylíhlo 150 mláďat araraun. V době silvestrovských oslav byla už většina mladých letuschopná a nezdržovala se v dutinách. Menší část mladých arů ale zůstala v hnízdech. Podle prezidentky Arara Azul Neivy Guedesové zaznamenali ornitologové stejný úbytek araraun v ulicích Campo Grande i na začátku roku 2018 a ptáci se potom postupně do města vrátili.

Ve městě hnízdí i arové zelenokřídlí

Projekt Arara Azul se zabývá ochranou volně žijících arů a jejich hnízdišť. Vznikl v roce 1989, kdy se soustředil zejména na oblast Pantanalu. Do současnosti evidoval 740 hnízd, z nichž podstatnou část zástupci projektu monitorovali. Městským papouškům se Arara Azul začal věnoval později. Sledování hnízdících arů araraun v Campo Grande je do značné míry závislé na dobrovolnících, kteří dostávají podrobné instrukce od ochranářů, jak postupovat při kontrole obsazených hnízd. Zájemci se rovněž snaží hnízda chránit před nenechavci, kteří se chtějí obohatit vybíráním mláďat a jejich prodejem na černém trhu. Na území Campo Grande, metropole brazilského státu Mato Grosso de Sul, hnízdí rovněž arové zelenokřídlí, ale nejsou tak častí jako ararauny.

K TÉMATU: V brazilském městě Compo Grande létají divocí kříženci arů araraun a arů zelenokřídlých

Počet papoušků trvale žijících v Campo Grande neustále stoupá. Arové si zvykli na lepší a jednodušší způsob získávání potravy a absenci predátorů. Dva nejznámější druhy arů se zde dokonce navzájem kříží, takže v ulicích města byli zaznamenáni i arové harlekýni – potomci párů složených z ary ararauny a ary zelenokřídlého. Příznivci těchto papoušků přede dvěma lety odhadovali, že v Campo Grande volně poletuje hned osm arů harlekýnů. Arové se ale ve městě potýkají s jedním velkým problémem: často se popálí o dráty vysokého napětí a nezřídka je elektrický výboj usmrtí. Podle místních ornitologů je ale otázkou času, kdy si papoušci na nové nebezpečí zvyknou a vyvarují se ho. Pro turisty jsou arové v ulicích metropole vděčným zpestřením. A za hranicemi města se stále častěji vyskytují i arové hyacintoví.

Pár arů araraun brání hnízdní dutinu v odumřelé palmě v brazilském městě Campo Grande (Foto: Wikimedia Commons / Fábio de Paina Nunes)

Úvodní foto: Pantanal BirdClub
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..