Srbský chovatel žádá o pomoc. Ze soukromého ptačího parku mu ukradli šest kakaduů palmových

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Naléhavou žádost o pomoc zveřejnili přátelé srbského chovatele papoušků a dalších exotických zvířat Milana Ljubomira Milana. Z jeho soukromého ptačího parku Zoo Miki byli v noci na úterý 8. ledna ukradeni vzácní kakaduové palmoví. Celkem zmizelo šest ptáků, jejichž celková hodnota se může v přepočtu vyšplhat až na dva miliony korun. Ke krádeži došlo v městečku Kolut, které se nachází poblíž srbsko-maďarského hraničního přechodu Bački Breg – Hercegszántó. „Papoušci zmizeli okolo druhé hodiny ráno. Byly mezi nimi i chovné páry,“ upřesnil pro server Ararauna.cz další srbský chovatel Stefan Vučenović z Bělehradu. Zoo Miki se dařilo kakaduy palmové pravidelně rozmnožovat.
„Milan Ljubomir Milan zasvětil svému ptačímu parku celý život. Je to velmi krásný park, každý by ho měl vidět na vlastní oči,“ popisuje Stefan Vučenović. Podle poskytnutých fotografií se v chovném zařízení nachází i plameňáci, jeřábi, černí čápi, kolpíci, exotické druhy labutí a kachen, ale park chová rovněž africké dravce hadilovy písaře, které se mu rovněž podařilo odchovat, nebo orly mořské. Nechybí v něm ani savci: různé druhy jelenů, medvěd či divoká prasata. Z papoušků chová i kakaduy molucké, ary ararauny, ary zelenokřídlé či ary arakangy, z dalších exotů například mandelíky modré.

Skupina kakaduů palmových v srbské Zoo Miki (Foto: archiv Zoo Miki)

Celkový pohled na soukromý ptačí park Milana Ljubomira Milana (Foto: Zoo Miki)

Jedno z mláďat kakadua palmového, které se podařilo odchovat v srbském ptačím parku (Foto: Zoo Miki)

Vyvezl je zloděj za hranice?

Park vznikl v klasických vesnických domech a na první pohled nepřipomíná klasickou zoo. Lidé v něm ale většinou stráví minimálně dvě až tři hodiny. Mnoho zvířat je ochočených a kontaktních, a to včetně např. jeřába korunkatého nebo zmíněného hadilova písaře, jehož mládě Zoo Miki odchovala ručně. Ručním dokrmováním prošla i mláďata kakaduů palmových, včetně těch, která odchovaly nyní odcizené chovné páry. Kakaduové palmoví, kteří v zajetí úspěšně zahnízdili, jsou velmi cenní a toho si musel být zloděj velice dobře vědom. Blízkost hranice s Maďarskem napovídá, že ukradení papoušci mohli zmizet v zahraničí. Proto se na Facebooku okamžitě rozjela záchranná akce.

K TÉMATU: V Kalifornii řádí gang, který krade papoušky ze zverimexů. Jde po velkých druzích

Přátelé Milana Ljubomira Milana, ale i pravidelní návštěvníci jeho zoo sdílí informaci o krádeži a nabádají chovatele papoušků v celé Evropě, aby nahlásili podezřelé nabídky na prodej kakaduů palmových. Pokud je zloděj bude chtít prodat, bude muset padělat doklady o jejich původu a registrační listy CITES, protože kakadu palmový spadá do první přílohy této úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Každý kakadu palmový také musí být označen speciálním plným kroužkem CITES nebo mikročipem. Pokud byste narazili na nevěrohodné nabídky kakadu palmových k prodeji, můžete kontaktovat redakci serveru Ararauna.cz a my informaci předáme Zoo Miki.

Zloděj si z parku odnesl šest dospělých kakaduů palmových, mezi nimi i chovné páry (Foto: Zoo Miki)

Další mládě odchované v Zoo Miki (Foto: Zoo Miki)

Park chová i skupinu plameňáků (Foto: Zoo Miku)

Kakaduové palmoví ve venkovní proletové voliéře (Foto: Zoo Miki)

Úvodní foto: archiv Zoo Miki
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..