Indonésie zabavuje nelegální mazlíčky, zkonfiskovala již 200 kakaduů. Některé posílá na smrt do přírody

UVNITŘ VIDEO – Na dvě stovky papoušků kakadu zabavily indonéské úřady z domácností poté, co země před čtyřmi lety zpřísnila zákony na ochranu přírody. Indonésie tak reagovala na mediální kauzu z května 2015, kdy pobřežní stráž odhalila pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími nacpanými do uřezaných pet lahví. Špinaví a vystresovaní papoušci vyvolali hněv ochránců přírody po celém světě a země musela řešit palčivou otázku, jak se postavit všeobecně rozšířenému odchytu původních druhů papoušků a jejich prodeji na tradičních ptačích trzích či pašování do zahraničí. Úřady se podle deníku Mongabay.com rozhodly potírat nejen pašeráctví, ale také chov původních druhů ptáků bez doložení jejich legálního původu.
Zdá se však, že si indonéské ministerstvo životního prostředí ukouslo větší sousto, než je schopno pozřít. Indonésané chovají v domácnostech stovky papoušků kakadu. Často tyto ptáky drží i desítky let, aniž by se museli obávat postihu ze strany úřadů. Nyní se na ministerstvu začali množit papoušci dobrovolně odevzdaní státu, aby se jejich majitelé vyhnuli přísnému postihu. Problém je v tom, že ministerstvo před přitvrzením pravidel nepřipravilo dostatečný počet záchranných center, která by se mohla o tyto papoušky postarat. Výsledek unáhleného jednání úřadů je tristní zejména pro samotné ptáky. Úředníci je kvůli nedostatku místa v záchranných centrech či neexistenci těchto center v určitých částech Indonésie rovnou vypouští do volné přírody.

Kauza 24 kakaduů žlutolících pašovaných v pet lahvích odstartovala v roce 2015 rozsáhlé změny v zákonech o ochraně přírody v Indonésii (Foto: Mongabay / Petrus Riski)

Vládní kampaň „na efekt“

„Ministerstvo životního prostředí a lesnictví to přehnalo s kampaní,“ míní Dudi Nandika z indonéské nevládní organizace Parrot Project. Resort nechal zprovoznit horkou linku pro majitele nelegálně získaných papoušků a sběrná místa pro kakaduy. Ne všechny ptáky se ale podařilo umístit do zoologických zahrad a chovných zařízení ve správě státu. Dvaačtyřicet kakaduů proto úřady ihned vypustily do přírody, aniž by ptáci předtím prošli rehabilitací, veterinárními testy a postupně se připravovali na život ve volnosti. „Bylo mezi nimi mnoho ošklivě oškubaných ptáků, kteří nemohli létat. Nevím, jak skončili. Jsem si jist, že nepřežili,“ konstatuje Adam Miller z neziskové organizace Planet Indonesia, která se zabývá ochranou ptáků.

K TÉMATU: Indonésané zadrželi pašeráka s 24 kakaduy žlutolícími napěchovanými v pet lahvích

Problém je v tom, že dobrovolně odevzdaní kakaduové byli zvyklí na život s lidmi a ztratili schopnost se o sebe postarat. „Některé z nich lidé po mnoho let krmili vařenou rýží,“ upozorňuje Miller. Zdravotní stav takových papoušků podle něj vyžaduje intenzivní veterinární péči a není jisté, zda by vůbec někdy byli schopni reintrodukce zpět do přírody. Indonéské úřady si ale s touto situací nelámaly hlavu a chtěly dokázat, že jim jde o ochranu původních druhů – bez ohledu na to, že tím nebohé papoušky posílají na jistou smrt. Mimochodem, oněch 23 kakaduů žlutolících, jejichž namačkaná těla v pet lahvích na fotografiích a videích obletěla v roce 2015 celý svět, skončilo v zoologické zahradě a nebudou nikdy schopni návratu do přírody. V jejich případě úřady naštěstí neselhaly.

Rehabilitace je zdlouhavá a drahá

Podle Tonyho Sumampauho, provozovatele a ředitele zvířecího zábavního parku Taman Safari Indonesia, je jen minimum zabavených kakaduů schopno rehabilitace a návratu do přírody. Park před časem získal 28 takových ptáků a pouze osm na tom bylo zdravotně natolik dobře, že by časem mohli být navráceni do divočiny. To by ale znamenalo, že musí podstoupit zdlouhavý proces v rehabilitačním centru poblíž místa, kde budou vypuštěni. Během několika měsíců by si museli odvykat na přítomnost lidí, učit se žrát přírodní potravu a reagovat na přirozené nepřátele a nebezpečí, které jim hrozí v pralese. Jenže taková zařízení existují jen někde; například ve východní části Indonésie není vůbec žádné.

ČTĚTE TAKÉ: Kauza pašovaných kakaduů v pet lahvích: z víc než 20 ptáků jich přežilo jen devět

Právě východní Indonésie je přitom domovinou většiny tamních kakaduů. Na ostrovech Sulawesi, Maluku či Papua žije pět původních druhů těchto papoušků. Pašeráci vybírají jejich hnízda a odchytávají dospělé ptáky, které potom převáží loděmi do přístavu Surabaya na Jávě. Odtud papoušci putují na ptačí trhy po celé Jávě. Zabavení ptáci by se podle ochránců měli vrátit na místo, kde byli odchyceni nebo vybráni z hnízda. Převoz ptáků, jejich rehabilitace a veterinární péče ale představují náklady, které stát odmítá hradit. Do značné míry se ho snaží suplovat neziskové organizace jako Parrot Project, který otevřel rehabilitační centrum pro kakaduy na ostrově Seram v jižních Malukách. Další takové centrum chce v severním Maluku vybudovat tamní vláda.

Úvodní foto: Mongabay / Petrus Riski
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..