Aratinga kubánský (Psittacara euops)

Jeden z nejmenších druhů tzv. zelených aratingů. Celkově je zbarven zeleně, a to i na hlavě, temeni, krku a líci. Občas zde má ale jednotlivá červená pírka. Někteří jedinci mají ohbí křídla a holenní peří červené, malé spodní krovky křídelní a špičky letek jsou vždy červené, velké spodní krovky křídelní olivově žluté. Spodek ocasu a letek olivově žluté, zobák žlutavě rohový, oko žluté, běhák hnědý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 90 g.

Jak název napovídá, ve volné přírodě žije pouze na Kubě, v minulosti obýval i ostrov Isla de Pinos, kde však byl již vyhuben. Divoká populace není nijak početná, podle BirdLife International čítá od dvou a půl do 10 tisíc jedinců. Přesto nebyl tento druh zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů, a nevyžaduje se u jeho chovu povinná registrace.

Chov v zajetí

Vzácně chovaný druh aratingy, jeden z nejdražších druhů svého rodu, dostupný mezi českými chovateli. Na chov je náročný podobně jako ostatní aratingové, ptáci jsou poměrně dost hlasití a nároční na pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Měl by mít k dispozici prostornější voliéru.

Do tuzemska se dostal poprvé až začátkem 70. let minulého století, především do několika zoologických zahrad. Poprvé jej odchovali v roce 1982 Jan Zitta a Pavel Růžička. Nyní jej sporadicky chová i odchovává několik chovatelů, ale patří spíš mezi chovatelské rarity.

Dostupnost a cena

Velmi vzácně chovaný papoušek, vlastní jej jen několik chovatelů, kteří se vyloženě specializují na aratingy. Pro běžného chovatele je cenově nedostupný. V roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo 50 tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.