Ptačí burzy v Ostravě čeká nedobrovolná přestávka kvůli ptačí chřipce v Rychvaldu. Ovlivní i zoo

UVNITŘ MAPA – Měsíční přestávku si budou muset dát ptačí burzy v Ostravě. Jak Fauna trhy na Výstavišti Černá louka, tak menší místní burza ve Slezské Ostravě se totiž nachází v desetikilometrovém pásmu zvýšeného dozoru od ohniska ptačí chřipky odhaleného na krůtí farmě v Rychvaldu na Karvinsku. Státní veterinární správa (SVS) o nákaze v komerčním chovu informovala toto úterý 2. května a hned následující den začala s likvidací 15 tisíc vykrmených krůt. Zároveň začal platit měsíční zákaz převozu veškerých ptáků v desetikilometrovém okruhu od postižené farmy, včetně výstav a chovatelských burz. Omezení se vztahuje na celé katastry Moravské i Slezské Ostravy a přímo se tak týká jak obou zmiňovaných burz, tak také ostravské zoologické zahrady.

Do příštího pátku 12. května mají všechny obce v ochranném pásmu a pásmu dozoru, tedy do 10 km od ohniska nákazy, sepsat všechny chovy drůbeže, včetně soukromých malochovů. Výjimku mají zájmové chovy, v nichž se nenachází slepice, krůty, perličky, kachny, husy, křepelky, holubi, bažanti, koroptve a běžci. Chovatelů papoušků a drobných exotických ptáků se tedy soupisy chovů netýkají, ale nesmí po dobu 30 dní převážet žádné ptáky z a do uzavřeného pásma. Státní veterinární správa explicitně uvádí, že pro celé toto území platí zákaz pořádání výstav, trhů, přehlídek zvířat a jiné shromažďování ptáků. Kromě chovatelských burz jde tedy i srazy a setkání majitelů papoušků vycvičených pro volný let a podobné akce.

Burzy se můžou konat, ale bez ptáků

Opatření má platit minimálně do 2. června a dotkne se tedy následujících tří chovatelských burz ve Slezské Ostravě a ostravských Fauna trhů pořádaných 28. května. Neznamená to ovšem, že by se tyto akce nesměly konat, jen se na nich nesmí prodávat a vystavovat živí ptáci. Ostatních zvířat ani chovatelských potřeb a krmení se omezení netýká. Záleží tedy čistě na organizátorech burz, zda je budou pořádat v omezeném režimu, nebo je po dobu platnosti opatření veterinární správy zruší, jako tomu bylo začátkem roku s chovatelskou burzou na Kladně. Ostravská zoologická zahrada nemusí kvůli ptačí chřipce omezovat vstup návštěvníků, týkají se jí ale omezení o transportu živých ptáků. Po dobu 30 dní nesmí vyvážet ani dovážet žádné opeřence.

Nákaze krůt na farmě v Rychvaldu předcházely koncem dubna hromadné úhyny racků na rybníku Skučák u Rychvaldu a na Heřmanickém rybníce u Ostravy. Právě divocí vodní ptáci jsou nejčastějším přenašečem ptačí chřipky. „V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ varoval ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Od začátku letošního roku eviduje Česká republika 18 případů nákazy ptačí chřipkou u uhynulých divokých vodních ptáků a 21 ohnisek této nemoci v chovech drůbeže.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Chovatelský seminář v Kálnici se 17. června zaměří na lorie, papoušky konžské či turaka

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro prodloužený víkend 5. až 8. května 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější