Chovatelský seminář v Kálnici se 17. června zaměří na lorie, papoušky konžské či turaka

UVNITŘ POZVÁNKA – Pětici přednášek od slovenských a českých chovatelů papoušků a dalších exotických ptáků nabídne v sobotu 17. června mezinárodní seminář v Kálnici na západním Slovensku. Šestnáctý ročník této akce pořádá Základní organizace Slovenského svazu chovatelů Kálnica a Klub chovatelů papoušků Slovensko s hlavním organizátorem Ľubošem Pavlechem a ani tentokrát nebude nouze o zajímavé a praktické informace pro všechny milovníky exotů. Hned první přednášku zajistí známý český chovatel pyrur Petr Blažek, který se zaměří na zkušenosti z chovu malých a středních papoušků Jižní Ameriky a inspirace z jejich původních biotopů. Slovenský chovatel Ľubomír Baniari poté pohovoří o zajímavém odchovu papoušků konžských západoafrických.

O celoživotních zkušenostech s chovem loriů přijede do Kálnice přednášet chovatel Jiří Šustr z jižní Moravy. Jeho papoušky mohou obdivovat návštěvníci mezinárodních výstav EXOTA Olomouc, ale také velmi povedených regionálních výstav v Hrotovicích. Jako první v Česku veřejně vystavil například lorie límcové nebo mošusové. Na počet druhů Jiří Šustr vystavuje nejvíc loriů v Česku, především pak ve zmiňovaných Hrotovicích. V Kálnici však nebude chybět ani čistě veterinární přednáška, kterou zajistí Pavol Kováčik. Ve svém příspěvku se zaměří na virové infekce u papoušků a určitě nebude nouze o řadu praktických příkladů z veterinární ordinace. Sám Pavol Kováčik je také chovatelem papoušků, takže jeho pohled nebude jen čistě veterinární.

Nebude to jenom o papoušcích

A aby nebyl kálnický seminář jenom o papoušcích, závěrečná přednáška Vratka Javra se bude věnovat turakům, měkkožravým exotickým ptákům s typickou chocholkou, jejichž chov byl v minulosti velmi populární a znovu se pomalu dostává na výsluní. Vratko Javro se věnuje chovu málo známých a vzácných exotů, jako jsou tukani, arassariové, ale také kakaduové havraní a palmoví, papoušci žlutohlaví či amazoňani modrobradí. Jako první na Slovensku úspěšně odchoval tukana obrovského a vlastní asi největší počet tukanů nádherných v Evropě. V Kálnici již přednášel o svých zkušenostech s chovem etiopských papoušků žlutohlavých, které vystavil jako zřejmě první na světě před několika lety na EXOTĚ Olomouc.

Chovatelský seminář v západoslovenské Kálnici se bude konat v tamním Kulturním domě. Začátek je avizovaný na 10:00 hod., konec okolo 17:00 hod. Zájemci se musí nahlásit předem hlavnímu organizátorovi Ľuboši Pavlechovi na telefon +421 903 042 751 nebo na e-mail lubo.pavlech@gmail.com. Uzávěrka přihlášek je 11. června, účastnický poplatek 35 euro, který zahrnuje drobné občerstvení, oběd a večeři, je možné platit přímo na místě nebo předem poštovní poukázkou na adresu Viera Snopková, 916 37 Kálnica 302. Každý účastník obdrží jako dárek jednu volnou vstupenku do zoologické zahrady Eko Park Piešťany, kterou provozuje Vratko Javro a jejíž součástí jsou velké kontaktní voliéry s papoušky ara a dalšími druhy. Účastníkům semináře mohou organizátoři na místě zajistit nocleh.

Kálnica předstihla všechny letošní semináře pro chovatele papoušků, přijelo 80 Čechů a Slováků

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!