Praha zakáže pouliční vystupování se zvířaty, včetně výdělků z focení s papoušky

ČarkoviUVNITŘ VIDEO – Čáru přes rozpočet aktivitám rodiny Čarkových, kteří už léta vydělávají na pouličním vystupování s papoušky v centru Prahy, udělá pražský magistrát. Připravuje totiž novou vyhlášku, která výrazně omezí možnosti pouličních umělců. Součástí nových pravidel, která mají platit od 1. července, má být i zákaz používat při uměleckých produkcích zvířata. Vyhláška, kterou ještě čeká připomínkové řízení a definitivní schválení Radou města, by se měla v nejbližších dnech objevit na internetových stránkách magistrátu. Zakáže například u hudebních produkcí používat zesilovače, pokud to nebude nezbytně nutné. V osmnácti ulicích ve středu města už nebude možné hudební produkci vůbec provozovat.

Podobu vyhlášky v úterý schválila pražská magistrátní koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD. Rada města se jí bude po připomínkovém řízení zabývat začátkem června. „Pouliční umělce nechceme z ulic dostat. Na druhé straně je ale jejich produkci potřeba sladit se zájmy rezidentů,“ uvedla k záměru zpřísnění pravidel v centru Prahy primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Zákaz vystupování se zvířaty magistrát navrhl nejen kvůli ochraně zvířat, ale také kvůli bezpečnosti diváků a udržování čistoty ulic. V minulosti totiž často řešil stížnosti na exkrementy na chodnících a náměstích. Vyhláška by se podle všeho neměla dotknout lidí, kteří praktikují volný let papoušků v městských parcích, soustředí se pouze na výdělečnou uměleckou produkci v centru metropole.

Surprise from Prague from Pavel on Vimeo.

Za vystupování se zvířaty pokuta

V místech, která budou moci i nadále pouliční umělci využívat pro svou produkci, se změní čas, po který tak budou moci činit. Dosud se tak dělo od 10:00 do 21:30 hodin, od července by to mělo být od 9:00 do 21:00 hod. Každý vystupující by neměl zabrat větší prostor než dva metry čtvereční. Primátorka úpravu vyhlášky, která se věřejnou uměleckou produkcí zabývá již dva roky a poprvé se měnila už loni, odůvodňuje hlukem, nevhodnou produkcí a znečišťováním veřejného prostranství. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký ale pro deník Metro uvedl, že i po změnách zůstává vyhláška „na půli cesty“. „Konečná vize není zakazovat, ale povolovat. Polovina produkce v ulicích je jen maskované žebrání,“ dodal.

K TÉMATU: Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

Pokud upravená vyhláška skutečně vstoupí v platnost, od 1. července budou hrozit lidem, kteří v centru Prahy vydělávají na vystupování se zvířaty, blokové pokuty. Dosud lze běžně v širším centru potkávat rodinu Čarkových, která chodí na „procházky“ s větším množstvím velkých druhů papoušků – arů, kakaduů a žaků – přičemž nezřídka umožňuje turistům, aby se s ptáky za úplatu vyfotili. Stejná rodina v minulosti opakovaně vystupovala v pořadech České televize, kde dávala „chovatelské rady“.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Vlasta Roškotová

1 komentář

  1. Pelant zdeněk napsal:

    Takže praha zakáže i veškeré vystupování jako jsou cirkusy a podobně ať si to jde čobolka zakazovat do Košic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..