Stavební povolení na voliéry podraží od Nového roku na 30 tisíc korun

UVNITŘ TEXT ZÁKONA – Pokud se chystáte stavět venkovní voliéry se zděným zázemím, na které se vztahuje stavební povolení, od Nového roku musíte počítat s výrazným nárůstem položky správních poplatků. Podle novely stavebního zákona, která začne platit od 1. ledna 2013, totiž výrazně vzrostou poplatky za územní rozhodnutí a stavební povolení ke stavbám, které nejsou přímo určeny k bydlení. Za povolení ke stavbě voliér, které zabírají půdorysem větší plochu než 25 metrů čtverečních, tak zájemce na poplatcích stavebnímu úřadu zaplatí 30 tisíc korun.

K TÉMATU: Vadí sousedům křik papoušků ve vaší voliéře? Mohou vám je zakázat

Stavební zákon tuto sumu dělí na 20 tisíc korun za územní rozhodnutí a 10 tisíc korun za vydání samotného stavebního povolení. Zároveň ale zákon urychluje dobu projednání žádosti o stavební povolení na maximálně tři měsíce. V minulosti se mohla jednání protáhnout i na roky. Povinnost žádat o stavební povolení se netýká voliér, které svojí plochou nezabírají větší prostor než 25 metrů čtverečních (pokud jsou zálety propojeny výletovými okny se samotnými voliérami, vypočítává se půdorys stavby z celkové plochy zázemí i samotných voliér dohromady).

Na voliéry, které zabírají méně než 25 metrů čtverečních, se nevztahuje stavební povolení a obvykle ani stavební ohlášení (záleží na tom kterém stavebním úřadu), ale novela stavebního zákona u nich nově vyžaduje zaplatit správní poplatek jeden tisíc korun. V zákonu se objevuje výjimka, kdy se správní poplatek za územní rozhodnutí a stavební povolení netýká skleníku o půdorysu 40 metrů čtverečních a výšky maximálně pěti metrů, bez podsklepení a několika pater. V tomto případě by ale bylo těžké stavební úřad přesvědčit, že stavěné voliéry jsou vlastně skleník…

Novela stavebního zákona platná od 1. ledna 2013

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz (voliéry s ary u chovatele Zdeňka Špalka)

Budete ochotni zaplatit po Novém roce 30 tisíc korun za stavební povolení na voliéry pro papoušky?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

2 komentářů

  1. Premysl John napsal:

    Tak to je hnus….

  2. tomas-ara napsal:

    Tak postavíme 2 vedle sebe v nějakém časovém rozmezí a je to v pohodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..