Praha nestihla schválit vyhlášku, zákaz veřejného vystupování se zvířaty se odkládá na podzim

Ara arakangaUVNITŘ VIDEO – Minimálně do září letošního roku budou moci v ulicích centra Prahy beztresně vydělávat lidé, kteří vystupují s vycvičenými zvířaty a vybírají za to poplatky od turistů. Zastupitelstvo hlavního města Prahy totiž nestihlo včas schválit novou vyhlášku o pouliční produkci, která měla vystupování se zvířaty na veřejných prostranstvích zcela zakázat. Podle deníku Metro novela zatím prošla Radou města a do 14. června k ní probíhalo připomínkové řízení. Magistrát nyní vypořádává doručené podněty, poté se doplněnou vyhláškou budou zabývat výbory a nakonec celé zastupitelstvo. Celý proces se ale nestihne zrealizovat do konce června a poté bude mít zastupitelstvo „velké“ Prahy až do září letní prázdniny.

„Novela měla chránit i zvířata. Pouliční umělci mají mít zakázáno při svých představeních používat třeba hady nebo papoušky,“ upozornil deník Metro. To by znamenalo čáru přes rozpočet rodině Čarkových, kteří pravidelně vystupují s ochočenými papoušky ara, kakadu, žaky a eklekty v centru Prahy a nechávají si od kolemjdoucích platit za možnost vyfocení s některým z exotů. Postup rodiny, která papoušky vystavuje stresu v prostředí s velkým množstvím neznámých lidí, opakovaně kritizovala řada chovatelů. Čarkovi ale své počínání do značné míry legitimizovali tím, že opakovaně vystoupili v pořadech České televize a Novy jako „odborníci na papoušky“. Žádná z televizí ale nepřinesla záběry veřejných produkcí Čarkových v centru Prahy a vybírání poplatků od turistů.

Horký mediální květen rodiny Čarkových

Čarkovi na kritiku veřejného vystupování s papoušky na pražských ulicích reagují mazáním videí se záznamy těchto aktivit, která dříve sami umístili na videoportál YouTube. Z jejich oficiálního webu www.parrots.cz ale vyplývá, že s veřejnými produkcemi pokračují a dokonce svoji kolekci ochočených papoušků nadále rozšiřují. Nedávno ji doplnili o mládě ary hyacintového, s kterým už stačili vystoupit v zábavném pořadu Vtip za stovku na televizi Barrandov. Obdobnou návštěvu stihli Čarkovi během jednoho měsíce i ve studiu televize Relax-Pohoda v pražském obchodním centru Palladium, v sídle pražského studia Českého rozhlasu Regina v Karlíně a „střihli“ si i reportáž pro zpravodajský portál TN.cz televize Nova.

K TÉMATU: Žebráním za obohacení života papoušků? Čarkovi vybírají za focení s ptáky peníze

Pražský magistrát původně chtěl zakázat veškeré veřejné produkce se zvířaty v centru metropole od letošního 1. července, aby se vyhláška dotkla již začínající letní sezóny. Kromě zvířat se omezení mělo týkat i úplného zákazu hlučných produkcí na vybraných místech v centru Prahy a přísnějšího časového omezení povoleného vystupování na dalších místech hlavního města. Vyhláška by se podle všeho neměla dotknout lidí, kteří praktikují volný let ochočenýcb papoušků v městských parcích, soustředí se pouze na výdělečnou uměleckou produkci v centru metropole.

Úvodní foto: Metro.cz

Předchozí článek

Milan Hřebík, ošetřovatel ptáků v Zoo Plzeň: Papoušky je třeba pořád něčím zaměstnávat

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. června 2015

One Comment

  • Už aby to zakázaly!! Tohle je fakt strašný!!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější