Ochrana papoušků v Jižní Americe naráží na korupci a komerční zájmy, upozorňuje Zdeněk Jeřábek

UVNITŘ FOTO – Ničení původních biotopů a komerční zájmy firem, které se zabývají zpracováním dřeva, jsou největším nebezpečím pro původní druhy papoušků v Jižní Americe. Severočeský chovatel amazoňanů Zdeněk Jeřábek na sobotním 11. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Vlčí Habřině na Pardubicku popsal případ, kdy peruánská vláda povolila vykácet pralesní rezervaci, v níž se nacházela univerzitní základna pro terénní výzkum využívaná i některými českými studenty. Firma, která měla zájem prales vykácet, celou základnu vypálila, aby se do ní studenti nemohli vrátit. Les, který skýtal úkryt a zdroj potravy pro řadu druhů zvířat včetně papoušků, poté těžaři zcela zlikvidovali.

Zdeněk Jeřábek navštívil Jižní Ameriku opakovaně. Procestoval Kolumbii, Dominikánskou republiku a Peru a zaměřoval se především na pozorování kolumbijského poddruhu amazoňana pomoučeného, o kterém psal práci pro Jihočeskou univerzitu. Pro ni také v Kolumbii prováděl monitoring a liniové sčítání ptáků. „V podstatě šlo o sčítání v dané lokalitě z cest, protože prales byl neprostupný, a navíc veškeré pozemky podél silnice byly oplocené. Ptáky jsem tedy sčítal dalekohledem na stromech, kde se krmili. Zajímavé je, že vždy, když nějaká skupinka amazoňanů hodovala na stromě, jeden pták plnil úlohu strážce, seděl na vyvýšeném místě a bedlivě kontroloval okolí,“ popsal Zdeněk Jeřábek. Přiblížit se k takové skupině pak bylo obtížné, protože „strážce“ ostatní papoušky okamžitě varoval.

Také další přednáška bude o Jižní Americe

„Část ptáků se v takovém případě zvedne a odletí. Menší skupinka ale zůstává na stromě a zcela ztichne. Tito amazoňané odlétnou jen v případě, že byste se přiblížili opravdu hodně blízko,“ uvedl Zdeněk Jeřábek, kterého překvapilo, že někteří amazoňané pojídali slupky ořechů, které jsou považované za toxické. Chovatel je přesvědčen, že kvůli tomu poté ptáci létají na známé jílové lizy u řek a pojídají jíl, který jim pomáhá v žaludku neutralizovat toxiny. Jedno takové jíloviště Zdeněk Jeřábek navštívil a vyfotografoval, jak se na obnaženém břehu řeky postupně střídají menší druhy papoušků, jako jsou amazónci a amazoňané, s velkými ary. „Děje se to každý den, ovšem pokud zrovna nejsou lijáky. V takových případech papoušci na jíloviště nelétají,“ upozornil Zdeněk Jeřábek.

Při svých cestách po Jižní Americe se Zdeněk Jeřábek nezaměřoval jenom na papoušky. Pořídil i celou řadu fotografií kolibříků, skalňáků a další druhů exotických ptáků, s nimiž se potkával i ve vysokohorských partiích Peru. O expedicích za exoty Kolumbie, Dominikánské republiky a Peru nesepsal pouze práci pro Jihočeskou univerzitu, ale před lety i sérii článků pro časopis Papoušci. Jeho přednášku ve Vlčí Habřině si přijelo vyslechnout na 30 zájemců nejen ze Severovýchodních Čech. Ujít si ji nenechal ani další „ptačí cestovatel“ a fotograf František Brzák, který bude přednášet na příštím, 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech na jaře příštího roku. O termínu a konkrétních tématech přednášky budeme na Ararauně včas informovat.

Žakové liberijští mají v chovech velkou budoucnost, věří Milan Bartl. V Česku jsou jich jen stovky

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..