Výraznou regulaci zájmového chovu zvířat připravuje vláda v australském státě Victoria. Podle připravovaného zákona by chovatelé mohli vlastnit maximálně pět zvířat bez ohledu na jejich druh (dosud se početní omezení týkalo psů), tedy i papoušků. Lidé, kteří vlastní dvě a víc zvířat, by navíc kvůli jejich chovu museli žádat o stavební povolení pro chovné zařízení. Zákon, který by měl nahradit starou normu z roku 1975, má podle regionální vlády zamezit neomezenému chovu volně žijících živočichů, přičemž chov ve velkém měřítku není podle kabinetu v obydlených oblastech vhodný. Chovatelské organizace ve Victorii i celé Austrálii to ale vidí jinak a proti chystanému zákonu vyhlásily petici.
„Zodpovědní chovatelé ptáků jsou v rámci revize zákona o divoké zvěři vystaveni riziku nespravedlivých nových omezení,“ konstatují autoři petice, na kterou web Ararauna.cz upozornil český chovatel Tomáš Strachota ze studijního pobytu v Austrálii. „Je to trochu podobné jako s pozitivními seznamy v Evropské unii. Slíbil jsem místním chovatelům, že petici zkusím rozšířit po Evropě. Můžou ji podepisovat chovatelé z celého světa a myslím, že bychom si měli pomáhat,“ uvedl. Proti úpravě zákona už vystoupila Rada pro ptactvo Victorie, Společnost pro ptactvo Mornington Peninsula, Ptačí klub Wimmera, Australská společnost pro ptactvo (ASA) a její pobočky v Melbourne, Geelongu, Goulburn Valley, Western District, Centre West, Gippslandu, Ballaratu, Bendigu a Swan Hill.
Nepodléhejte nátlakovým skupinám, vyzývají chovatelé
„Chov ptáků je již nyní náročný, přísně regulovaný a v drtivé většině se děje v malém měřítku. Viktoria již má zavedená silná ochranná opatření. Přidáním nových omezení se welfare nezlepší – ale poškodí se jím dlouholetý a etický koníček, kterému se věnují tisíce obyvatel Victorie,“ míní chovatelské organizace. Chov ptáků má podle nich pozitivní vliv na ochranu přírody, vzdělávání a zapojení mládeže, ochranu původních druhů a zodpovědné chování k ptákům. „I když se mnoho fyzických koníčků s věkem stává obtížnějším, chov ptáků zůstává dostupný, smysluplný a hluboce obohacující. Poskytuje denní rutinu, kontakt a duševní stimulaci – to vše je nezbytné pro udržení dobrého duševního zdraví a snížení sociální izolace,“ upozornily organizace.
Chovatelé proto vyzvali vládu Victorie, aby jakákoli nová pravidla připravovala na základě důkazů a nikoli mylných představ a uznala, že stávající zákony již dostatečně řeší otázku welfare a prevenci před týráním zvířat. „Vyhněte se svévolnému omezování počtu chovaných ptáků i jejich druhů,“ nabádají kabinet. Před finálním rozhodnutím by se vláda měla poradit přímo s chovatelskými organizacemi a chránit tak práva zodpovědných chovatelů ptáků v celém státě. Organizace se zároveň obrátily na širokou veřejnost s prosbou o podporu, aby budoucí zákony o ochraně volně žijících živočichů byly spravedlivé, vyvážené a vycházely z reálných zkušeností, nikoli z tlaku skupin, které se snaží omezit nebo zakázat chov ptáků.
Petici za zachování etického chovu ptáků ve Victorii je možné podepsat zde.
Úvodní foto: Magnific.com