Někdejší poddruh amazoňana pomoučeného, který byl už dříve uznáván za samostatný druh zvaný amazoňan guatemalský. V české systematice byl dosud veden jako amazoňan pomoučený karibský (Amazona farinosa guatemalae). Od amazoňana pomoučeného se liší modrým temenem, čelem, uzdičkou a nadočním kroužkem, okraje křídel má zelenavě žluté. Velikost je stejná: dorůstá 38 cm a hmotnosti do 700 g. Vyskytuje se podél karibského svahu Střední Ameriky, od Veracruzu a Oaxacy na jihu Mexika přes Belize, Guatemalu, Honduras, Nikaraguu a Kostariku po západní Panamu. V řadě oblastí je naprosto běžným ptákem. Existuje ale podezření, že celková populace tohoto papouška mírně klesá kvůli ubývání původních biotopů a vhodných hnízdišť.
BirdLife International jeho populaci nijak nekvantifikuje, k údajnému poklesu má ale docházet také kvůli jeho lovu pro maso a také nelegálním odchytům pro černý trh s exotickým ptactvem. Proto byl ihned po systematickém oddělení od amazoňana pomoučeného zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN, v níž je veden v kategorii „potenciálně ohrožený“ (NT). Úplně stejné míry ochrany se těší i amazoňan pomoučený, jehož areál výskytu se soustředí výhradně na Jižní Ameriku (s výjimkou východní Panamy). I tento druh je velmi početný a nová systematika podle Josepha del Hoya mu ponechává pět poddruhů.
Chov v zajetí
Je nejvzácnějším z dostupných někdejších poddruhů amazoňana pomoučeného. Patří mezi vůbec největší amazoňany. Mezi českými chovateli je ale vzácný, těžce dostupný. Patří mezi odolné druhy, vydrží i nižší teploty, ale neměl by být chován v celoročních venkovních voliérách bez možnosti vytápěného záletu. Vyžaduje prostornější voliéru alespoň tři metry dlouhou.
V České republice jej poprvé odchoval v roce 2000 Miroslav Pavlata. Úspěch byl o to větší, že během snůšky přišel o samce a samice vejce sama nejen vyseděla, ale také vyvedla dvě mláďata až k samostatnosti. Amazoňan karibský bývá rovněž chován i jako domácí mazlíček. Takového ptáka získal i Miroslav Pavlata jako náhradního samce po původním uhynulém jedinci.
Dostupnost a cena
Hůře dostupný papoušek, oproti amazoňanovi pomoučeném výrazně dražší. Zájemci uspějí spíše u zahraničních chovatelů. Cena mladého ptáka se v roce 2015 pohybovala okolo 20 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.