Jedná se pravděpodobně o již vyhynulého zástupce charmozinů. Jakékoliv informace o jeho ekologii chybí. Z dostupných zdrojů víme jen to, že se vyskytoval na souostroví Nová Kaledonie. Dokonce ani nevíme, jak vypadá samčí pohlaví tohoto druhu, popis totiž vychází ze dvou muzejních exponátů a v obou případech se jednalo o samičky. Ty byly celkově zeleně zbarvené, na čele, uzdičce a spodních partiích světle zelené. Temeno měly fialově modré, líce a hrdlo žluté, holenní peří s modrofialovým odstínem. Spodní krovky křídelní zelené, okolí řitního otvoru červené.
Ocasní pera jsou zelená, zespodu žlutá, krajní u kořene s červenou a černou skvrnou, na špici žlutá. Zobák je oranžově červený, běhák oranžový. Dříve se česky nazýval lori čelenkový. Obě samice, podle jejichž kožek byl druh popsán, byly uloveny v roce 1859. Charmozin modrotemenný se považuje za vyhynulý už od roku 1913, přestože existují neoficiální záznamy o jeho pozorování v letech 1953 a 1976. V roce 2000 a 2002 byla uskutečněna expedice, která v patřičných lokalitách žádné jedince nenašla. Přesto je nadále veden jako kriticky ohrožený druh s předpokládanou populací do 50 jedinců.
Chov v zajetí
Jde o vůbec nejvzácnějšího zástupce loriů, o kterém není patrné, zda už náhodou nevyhynul. V žádné z odborných publikací se nezmiňuje případ, že by byl dovezen do Evropy, Spojených států nebo Jižní Afriky, kam nejčastěji směřují importy odchytových ptáků.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.