Amazoňan Kawallův žije i v Kolumbii. Důkaz můžete vidět na sobotní přednášce Franty Brzáka

Nejen v Brazílii, ale i v sousední Kolumbii žije jeden z nejvzácnějších druhů amazoňanů, s nímž se lze setkat takřka výhradně ve volné přírodě. Amazoňan Kawallův byl do začátku letošního roku považován za brazilského endemitu. Ovšem letos na jaře bylo zaznamenáno několik ptáků i v Kolumbii. Mezi prvními pozorovateli tohoto tajemného papouška byl i český fotograf a cestovatel František Brzák. Nejen o tomto zážitku bude přednášet tuto sobotu na 12. setkání chovatelů Severovýchodních Čech ve Vlčí Habřině na Pardubicku. Přednáška, již pořádá chovatelská organizace ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, začíná v 16 hodin v hospůdce U vlčice a potrvá nejméně čtyři hodiny.

„Amazoňan Kawallův je jedním z velmi vzácných amazoňanů, který žije v malém počtu na několika místech brazilské Amazonie a letos na jaře byl spatřen i v Kolumbii v okolí města Mitú. Celkem byly pořízeny asi tři fotografie a já a můj kolumbijský kamarád, průvodce Juan, jsme byli čtvrtí – v okolí indiánské vesničky asi 8 km od města,“ popisuje František Brzák, který o svém pozorování sepsal i článek do časopisu Nová EXOTA. Amazoňan Kawallův byl dříve považován za jeden z poddruhů amazoňana pomoučeného a teprve v roce 1989 byl uznán za samostatný druh. V zajetí se takřka nevyskytuje, rozhodně ne v evropských chovech. Dodnes se také ví jen málo o jeho životě v přírodě.

František Brzák chystá na 19. března přednášku Exotářů o focení vzácných papoušků v Kolumbii

Za amazoňany vojenskými a amazónky Fuertesovými

František Brzák v Kolumbii sledoval i další vzácné amazoňany vojenské. „Patří mezi velmi plaché a pokud je chcete vidět, musíte být pod stromy, kde nocují, ještě za tmy. Problém je, že žijí ve výšce kolem 2600 metrů, takže musíte vstávat ráno asi ve tři hodiny. Určitě to ale stojí za to,“ ujišťuje fotograf, který spolupracuje s celou řadou českých, slovenských, ale i zahraničních časopisů včetně proslulého National Geographic. Jakého nejvzácnějšího papouška František Brzák v Kolumbii sledovat a fotografoval? V letošním roce to byl určitě amazónek Fuertesův. „Dlouho byl považován za vyhynulého a do jeho malého teritoria ve výšce 3100 metrů se dostanete jenom s povolením organizace ProAves, která pro jeho ochranu vykupuje velké plochy mlžných pralesů kde roste jeho potrava – bobule jmelí,“ popisuje.

Fotografování těchto papoušků není vůbec jednoduché. Na první snímky si musela skupinka fotografů, mezi nimiž byl i František Brzák, počkat čtyři hodiny. „Podařilo se nám na jejich hlas nalákat asi tři jedince, kteří po necelé minutě odlétli,“ vzpomíná František Brzák. Informace o početnosti populace amazónka Fuertesova se velmi rozchází a často jsou prý i nadhodnocené. „Lokalita, na které jsme na ně narazili, je pro jeho pozorování prý nejvíce vhodná a celkový počet jedinců se zde pohybuje do 50. Velkým problémem jsou celodenní mlhy,“ postěžoval si fotograf na podmínky, za kterých pořizoval snímky vzácných ptáků. Podobně vzácní a v zajetí vůbec neznámí jsou i papoušci žlutouší a zlatopeří, které František Brzák se svolením organizace ProAves rovněž fotografoval.

Čtyřhodinová přednáška nabídne unikátní fota a videa

„Jsou místa, kde si i dnes připadáte jako v ptačím ráji, jako tady vysoko v kolumbijských Andách. Pod přísnou ochranou místních, a hlavně perfektní ochranářské organizace ProAves, můžete pozorovat na dvou hektarech čtyři druhy hnízdících vzácných papoušků, dva druhy horských tukanů i jiných drobných ptáků,“ napsal fotograf na svůj profil na Facebooku koncem loňského roku, během své čtvrté expedice do Kolumbie. Během ní nafotil i ary rudobřiché, amazónky černotemenné, zlatolící, několik druhů tukanů, skalňáky oranžové a další ptáky, ale i opice a další divoká zvířata. František Brzák si při svých cestách zakládá na tom, že nechce ztratit ani půl dne v civilizaci a co nejvíce času věnovat fotografování.

Na co se můžou těšit účastníci sobotní přednášky ve Vlčí Habřině? „Podíváme se k červené řece Caňo Cristales, na motorce po kolejích pojedeme do nitra deštného pralesa, často se budeme pohybovat v Amazonii třeba u indiánů v oblasti Guainía a La Macarena, ale i vysoko v Andách a samozřejmě uvidíte mnoho ptačích druhů, a to hlavně papoušků. Čtyřhodinová projekce fotografií, krátkých videí a mluvených zážitků. Těším se na Vás,“ zve František Brzák na poutavé povídání se spoustou zajímavých fotografií a videí. Zájemci o účast na přednášce se mohou hlásit Jiřímu Vojtěchovi na telefon 603 881 884 nebo na e-mail C.alba@seznam.cz.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Jacek Kisielewski

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..