Nepříliš nápadný druh amazoňana, který ani není příliš často chován. Celkově je zelený, na spodu těla světlejší. Na temeni, týlu a záhlaví tmavě zelený s šedomodrým lemováním, na koncích pírek černým. Zadní část a strany krku tmavě zelené s černým lemováním. Zobák má šedý, horní čelist u kořene je rohová, oko červené, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 300 g.
Ve volné přírodě obývá severozápadní Venezuelu, západní Kolumbii, Ekvádor, Peru a severní Bolívii. Je poměrně častý a plachý, takže jej ohrožuje jen úbytek hnízdních biotopů. Na seznamu CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, ale není. Existují dva poddruhy: amazoňan vojenský jižní (Amazona mercenaria mercenaria) a amazoňan vojenský severní (Amazona mercenaria canipalliata), které se liší barevností křídelního zrcátka.
Chov v zajetí
Sporadicky chovaný druh, zřejmě kvůli svému nenápadnému zbarvení. V českých chovech se začal objevovat až v 80. letech minulého století. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, samec může být v době toku a hnízdění velmi agresivní. Je velmi odolný vůči chladu, ve volné přírodě byl spatřen i v nadmořské výšce 3 600 m.
V České republice jej poprvé odvolali v roce 1999 Václav Novotný a Jan Zitta. Jinak není mezi českými chovateli příliš rozšířen, a to i přes to, že nepodléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES.
Dostupnost a cena
Vzácně chovaný druh, který se neobjevuje v chovatelské inzerci. V České republice jsou chovány jednotlivé páry, zájemce o koupi tohoto druhu by spíše uspěl v zahraničí nebo u dovozu z odchytu. Cenu nelze určit.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.