Bezesporu nejméně známý druh agapornise, kterého se zatím v zajetí nepodařilo udržet při životě. Příliš se toho neví ani o jeho chování v přírodě. Je asi nejméně nápadným agapornisem, celkově je zbarven zeleně, hruď je žlutavá a na týle má černý pás, který přechází ve žlutavý límec okolo celého krku. Zobák je černý, oko žluté a běhák šedozelený. Dorůstá délky 13 cm a hmotnosti do 40 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje v neproniknutelných deštných pralesech střední Afriky od Libérie přes Ghanu, Kamerun a Kongo po Ugandu. Existují tři poddruhy: agapornis zelenohlavý konžský (Agapornis swindernianus emini), agapornis zelenohlavý liberijský (Agapornis swindernianus swindernianus) a agapornis zelenohlavý kamerunský (Agapornis swindernianus zenkeri). Je považován za celkem běžného, v Gabonu za hojného.
Chov v zajetí
Do Evropy dosud nebyl nikdy dovezen, jakékoli pokusy udržet jej při životě v zajetí selhaly. Příčinou je jednak stres odchycených ptáků, ale také potravní závilost na semenech a čerstvých fících, které rostou výhradně v jeho domovině.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.