Amazónek růžovolící (Pionopsitta pulchra)

Málo známý druh amazónka, který se dosud žádnému chovateli nepodařilo aklimatizovat v zajetí. Celkově je zelený, temeno a týl má tmavě šedohnědé se světle olivovým lemováním konců pírek. Uzdičku, nadoční proužek, příuší a zadní líce má růžové, přední líce bledě růžové, zadní část krku tmavě olivově žlutou, prsa zelenější. Zobák je rohový, oko žluté, běhák světle žlutavě hnědý. Dorůstá délky 24 cm a hmotnosti do 208 g.

Ve volné přírodě žije v horských oblastech západních And od západní Kolumbie po západní Ekvádor. Byl spatřen až v nadmořské výšce 2 100 m. Početnost divoké populace se těžko odhaduje, ale není vzácný. Přesto se ho stále ještě nepodařilo úspěšně udržet při životě v zajetí, natož jej odchovat. Někteří zoologové jej vyčleňují do samostatného rodu Pyrilia.

Chov v zajetí

Celosvětově existuje jen několik málo zkušeností s pokusy chovat tento druh v zajetí. Všechny skončily úmrtím ptáků do několika málo týdnů od importu. Patrně to souvisí s jeho potravní specializací a biotopem, který lze jen těžko v zajetí nahradit. V přírodě se živí především nezralými banány a způsobuje velké škody na banánových plantážích.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..