Ara kubánský (Ara tricolor)

Jediný z devíti vyhynulých druhů arů, který už nežije ani v zajetí a je u něj spolehlivě doloženo, že kdy existoval. Byl podobný arovi zelenokřídlému, také byl celkově červeně zbarvený, ale horní část zad měl hnědavě červenou se světle zelenými lemy per. Křídla byla modrá, zátylek a hrdlo oranžově červené. Nahá líc podobná jako u ary zelenokřídlého, ale bez peří, zobák míval tmavě hnědý a na konci bledší.

Oproti jiným vyhynulým arům se u tohoto druhu zachovalo několik vycpaných exemplářů (devět v Evropě a pět ve Spojených státech). Žil na Kubě a patrně i na ostrově Isla de Pinos. Na Kubě byl pozorován ještě koncem 19. století, ale v té době už zde žilo jen poslední malé hejno. Domorodci je často stříleli a káceli hnízdní stromy, takže zničili jejich přirozený biotop. Vyhynul pouhých 40 let poté, co byl objeven a poprvé popsán. Už v té době patrně nebyl nijak častý.

Chov v zajetí

O jeho chovu v zajetí není nic známo. Jediná informace pochází ze zápisů biologů z druhé poloviny 19. století, podle nichž místní obyvatelé na Kubě často vybírali z hnízd ary kubánského mláďata a chovali je jako domácí mazlíčky.

Dostupnost a cena

Jde o vyhynulý druh, na celém světě se zachovalo jen 14 vypreparovaných exemplářů.

Výskyt v českých a moravských ZOO

V České republice není v žádné muzejní sbírce zastoupen ani jeden exemplář ary kubánského.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..