Charmozin rudokrký (Charmosyna amabilis)

Charmozin rudokrkýPrakticky identický druh s charmozinem červenohrdlým. Liší se pouze větším rozsahem červeného zbarvení hrdla. Není zde patrný pohlavní dimorfismus. Celkově je zelený, na spodních krovkách křídelních a spodních partiích těla bledší. Příuší má modrozeleně proužkované, uzdičku, líce a hrdlo jsou červené, na spodním okraji má žlutý pás, holenní peří je tmavě červené. Ocas má zelený, na špici žlutý, zespodu žlutavý. Zobák je oranžový, oko žluté a běhák oranžový. Dorůstá délky 18 cm a hmotnosti do 50 g.

Vyskytuje se na souostroví Fiji, konkrétně na ostrovech Viti Levu, Ovalau, Vanualevu a Taveuni. Charmozin rudokrký je kriticky ohrožený a velikost jeho populace se odhaduje na méně než 50 jedinců. Podle záznamů však nebyl tento druh spatřen už od roku 2001, přestože má jeho ochranu v programu třeba také organizace World Parrot Trust, která vynakládá značné prostředky na jeho znovuobjevení.

Chov v zajetí

Mezi chovateli je charmozin rudokrký neznámý druh. Není jasné, zda byl někdy vyvezen mimo dvou domovinu, žádná literatura se o tom nezmiňuje. Dřívější informace, že jej choval ptačí park Walsrode v Německu, se ukázala být lichá.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.