Velmi podobný charmozinovi palmovému, červené hrdlo je však zespoda lemováno žlutým okrajem. Jinak je celkově zelený, na spodní části těla žlutozelený, příuší má modravě zelené s bledě zelenými proužky. Brada a kořen spodního zobáku jsou červené, uzdička zelená, spodní krovky křídelní žlutavě zelené a příčný žlutý proužek na spodní straně letek. Ocas je zelený, na konci žlutý, u kořene s červenou skvrnou, zespodu špinavě žlutý. Zobák má oranžově červený, oko oranžové a běhák žlutooranžový. Dorůstá délky 17 cm a hmotnosti do 40 g.
Dříve byl ustanoven poddruh karkari, který měl mít větší rozsah červené barvy, dnes se však už nerozeznává. Vyskytuje se na ostrovech New Britain, New Ireland a Karkar. Druh vytváří stabilní populace a není bezprostředně ohrožen vyhynutím. Soustřeďuje se spíš do horských lesů v nadmořské výšce nad 500 metrů (spatřen byl i ve výšce 1 500 m.n.m.). V nížinách ho zastupuje příbuzný charmozin červenoboký. Živí se stejnou potravou jako charmozin palmový, tedy pylem, nektarem, květy stromů, hmyzem, bobulemi a malými plody.
Chov v zajetí
Nikdy nebyl vyvezen ze své domoviny, nechovala ho tedy ani žádná zoologická zahrada nebo ptačí park. Informace o chovu charmozina červenohrdlého v jakékoli literatuře zcela chybí.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.