Lori vínorudý (Trichoglossus rubiginosus)
Asi nejméně známý druh loriho, který se v zajetí prakticky vůbec nevyskytuje a o jeho životě v přírodě se toho také příliš neví. Je nápadně tmavě hnědokarmínový, na krku a spodním části těla s tmavým lemováním konců pírek. Letky a ocasní pera jsou olivově žlutá, zobák oranžový, oko žlutooranžové a běhák tmavě šedý. Samice se od samce téměř neliší, pouze duhovku oka má šedobílou a zobák žlutější. Dorůstá délky 24 cm a hmotnosti do 80 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně na souostroví Ponape (Pohnpei) v Mikronésii. Červená kniha ohrožených živočichů IUCN jej vede v kategorii NT – potenciálně ohrožený, protože jen mezi lety 1984 a 1994 klesl počet volně žijících jedinů z téměř 90 tisíc na 22 tisíc a poté se jeho populace dále snižovala na dnešních 10 tisíc (6 700 pohlavně dospělých – dle BirdLife International). Ve své domovině je poměrně často chován místními obyvateli jako domácí mazlíček. Vyskytuje se do nadmořské výšky 600 metrů a hnízdí v korunách palem a dutinách dalších tropických stromů.
Chov v zajetí
Momentálně jej kromě ostrova Ponape nikdo v zajetí nechová. V minulosti ale byl několikrát dovezen do Spojených států a Británie. Známa jsou i hnízdění v zajetí. V roce 1967 údajně hnízdil v Kelling Parku v britském Norfolku, kam byli tito ptáci dovezeni v roce 1960. Odchov ale nebyl řádně zdokumentován. Naopak prokázané úspěšné hnízdění zaznamenala v roce 1971 zoologická zahrada v Los Angeles, která odchovala dvě mláďata. O dalších odchovech, ale ani chovu loriů vínorudých v zajetí není nic známo. Do České republiky nebyli tito ptáci nikdy dovezeni.
Ze sporadických informací, které se váží k dřívějším odchovům v zoologických zahradách, jsou loriové vínorudí velmi teplomilní, v chovném zařízení by neměla teplota klesnout pod 20 stupňů. V jejich domovině se totiž průměrné teploty pohybují od 25 do 30 stupňů. Na ostrově Ponape je i značně vysoká vlhkost, pohybuje se mezi 75 a 90 procenty. V přírodě se živí nektarem, pylem, ovocem, semeny, květy stromů, hmyzem a jeho larvami. V zajetí by měl přijímat speciální krmnou směs pro lorie, sladké ovoce a bobuloviny, zelené krmení i naklíčené senegalské proso a slunečnici.
Dostupnost a cena
Prakticky nedostupný druh, jeho cena je tedy nevyčíslitelná.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.
Nejnovější komentáře