Mada noční (Tanygnathus sumatranus)

Méně známý a v zajetí téměř nechovaný druh mady, nazývaný též sumaterský nebo Mullerův.. Celkově je zelený, na hlavě a vrchních krovkách ocasních je barva jasnější. Na spodní části těla a plášti je světlejší až žlutější. Kostřec a dolní část zad má modré, malé křídelní krovky a krovky ruční jsou zelené s modrým lemováním. Ocas je z vrchu zelený, zespodu špinavě žlutý. Zobák má červený, na špici bledší, oko bledě žluté, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 31 až 34 cm a hmotnosti do 330 g.

Ve volné přírodě obývá Filipíny, Suluské souostroví, Talaudské ostrovy, Sangihe, Celebes a Indonésii. Nepatří mezi ohrožené druhy, je běžný. Existuje šest poddruhů: mada noční sulaweský (Tanygnathus sumatranus sumatranus), mada noční sangihský (Tanygnathus sumatranus sangirensis), mada noční sulský (Tanygnathus sumatranus burbidgii), mada noční mindanaoský (Tanygnathus sumatranus everetti), mada noční luzonský (Tanygnathus sumatranus duponti) a mada noční polillský (Tanygnathus sumatranus freeri).

Chov v zajetí

Velmi vzácně chovaný papoušek, prakticky jen v několika málo chovech na světě. Do tehdejšího Československa ho v roce 1979 dovezl B. Kolařík. Neexistují žádné zprávy o tom, že by ho v současné době choval některý z českých chovatelů. Je náročný podobně jako příbuzní mada černoramenný a mada modrotemenný. Vyžaduje větší voliéru a v době hnízdění klid.

Dostupnost a cena

Vzácný, v České republice prakticky nedostupný druh. Ani v zahraničí není příliš častý, běžně není nabízen a jeho cena se tudíž nedá ani odhadnout.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..